Ingliz tili oʻqitishda xalqaro hamkorlik
2023-yilning 14-sentabr kuni Urganch davlat universitetiga AQShning O‘zbekistondagi Elchixonasi vakillaridan David Kiersk, Muhlisa Rasulova va Hamid Inomxodjayevlar tashrif buyurdi.
Dastlab mehmonlarning Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekani I.Abdullayev va Xorijiy filologiya fakulteti o‘qituvchisi F.Masharipova bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.  Ayni paytda "Iqtisodiyot" kafedrasida dars mashg‘ulotdarini olib borayotgan AQShning Fulbright dasturi doirasida Bloomsburg universitetidan tashrif buyurgan professor Razzaghi Mehdi faoliyati bilan tanishishdi.
Shundan soʻng, Xorijiy filologiya fakultetining Roman-german filologiyasi kaferasi bilan tanish maqsadida fakultetda boʻldilar. Endilikda mutaxassis Rachel Baird –Alahmad “English  Language Fellow” dasturi doirasida 10 oy muddatga ushbu kafedrada dars mashg‘ulotlari olib boradi. Rachael Baird talabalarga Tinglab tushunish, og'zaki muloqot, oʻqish va yozma nutqi amaliyoti, Tillar o'qitish metodikasi hamda Ta'lim texnologiyalari fanlaridan dars beradi.
Shuningdek, mehmonlar universitetda yaratilgan sharoitlar bilan ham yaqindan tanishdilar.  Talabalarning dars mashgʻulotlarini kuzatdilar. Ayniqsa, yangi barpo etilgan oʻquv binosi mehmonlarimizning diqqatini tortdi.

Международное сотрудничество в преподавании английского языка
14 сентября 2023 года представители Посольства США в Узбекистане Дэвид Кирск, Мухлиса Расулова и Хамид Иномходжаев посетили Ургенчский государственный университет.
Сначала гости встретились с деканом факультета Социально-экономических наук И.Абдуллаевым и преподавателем факультета Иностранной филологии Ф.Машариповой. На данный момент с работой профессора ознакомился приехавший из Блумсбургского университета в рамках программы Фулбрайта в США профессор Раззаги Мехди, который в настоящее время преподает на факультете «Экономика».
После этого они посетили факультет Иностранной филологии, чтобы ознакомиться с кафедрой романо-германской филологии. Теперь специалист Рэйчел Бэйрд-Алахмад будет вести занятия на этом отделении в течение 10 месяцев в рамках программы «English Language Fellow». Рэйчел Бэрд обучает студентов аудированию, устному общению, чтению и письму, методике преподавания языка и образовательным технологиям.
Гости также ознакомились с условиями, созданными в университете. Они наблюдали за уроками учеников. В частности, внимание наших гостей привлек недавно построенный учебный корпус.