Bugungi kunda yoshlarning hayotda o‘z o‘rnini topishi uchun sharoitlar yaratish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash eng dolzarb masalaga aylanmoqda. Ushbu xayrli ishlar Urganch davlat universitetida ham izchil davom etmoqda.
Bugun, 20-sentabr kuni rektor B.Abdullayev, Respublika ishchi guruh vakili, Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi direktor o'rinbosari F.Farhodov va bir guruh masʼullar Shovot tumanida yashovchi yoshlarning xonadonlarida boʻldilar.
Jumladan, tumanning “Yangi yoʻl” mahallasida yashovchi nogironligi boʻlgan yoshlardan Y.Rajabov,  F.Husainov va Z.Roʻzmetovalarning holidan xabar oldilar. Yoshlar va ularning oila aʼzolari bilan suhbat qurib, ularni qiynayotgan muammolari haqida so'radilar. Ijtimoiy ahvolini oʻrganib, Y.Rajabov va F.Husainovga  oziq-ovqat mahsulotlari, Z.Roʻzmetovaga esa tikuv mashinasi taqdim etildi.

Сегодня создание условий для того, чтобы молодые люди могли найти свое место в жизни и всячески поддерживать их, становится наиболее актуальной задачей. Эти добрые дела последовательно продолжаются в Урганчском государственном университете.
Сегодня, 20 сентября, ректор Б. Абдуллаев, представитель республиканской рабочей группы, заместитель директора Центра повышения социальной активности студентов и учащихся Ф. Фарходов и группа официальных лиц посетили дома молодых людей, проживающих в Шаватском районе.
В частности, они получили информацию о Й.Раджабове, Ф.Хусаинове и З.Рузметовой, молодых людях с ограниченными возможностями, проживающих в махалле "Янги ёл" района. Они опросили молодых людей и членов их семей, расспросили их о проблемах. После изучения их социального положения Й.Раджабову и Ф.Хусаинову были подарены продукты питания, а З.Рузметовой - швейная машинка.