Puate universiteti delegatsiyasi bilan universitet rektorining uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Xabar berganimizdek, shu kunlarda Fransiyaning hamkor Puate universiteti delegatsiyasi ikki universitet o’rtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish, fakultetlarda professor-o’qituvchilar va talabalar bilan uchrashib, ma’ruza va seminarlarda ishtirok etish maqsadida Urganch davlat universitetida boʻlib turishibdi.
Bugun, 27-sentabr kuni delegatsiya aʼzolari bilan UrDU rektori B.Abdullayevning uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Mehmonlar bilan muloqotda rektor B.Abdullayev Puate universiteti bilan olib borilayotgan hamkorlik aloqalari haqida gapirib, buni taʼlimning turli yoʻnalishlarida yanada kengaytirishdan Urganch davlat universiteti manfaatdor ekanligini bildirdi.
Oʻz navbatida, delegatsiya aʼzolari ushbu aloqalarini har ikkala oliygoh uchun ham yanada istiqbolli loyihalar asosida rivojlantirishdan umidvor ekanligini bildirishdi.
“Hozirda 3 nafar talabangiz bizda Erasmus+ loyihasi doirasida tahsil olmoqda. Ular juda harakatchan, oʻz ustida ishlaydi va odobli. Buni uchun sizga katta rahmat. Bundan keyin ham shu kabi talaba almashinuv dasturlarni amalga oshirish istagidamiz”, – deya eʼtirof etdi Puate universitetining Tillar va adabiyot fakultetining Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan talabalar almashinuvi dasturlari rahbari, Qozog’istondagi Erasmus dasturlari koordinatori Licia Bagini.
Uchrashuvda tomonlar kelgusida oʻquv va ilmiy faoliyatdagi aloqalarni yanada rivojlantirish boʻyicha oʻz takliflarini bildirib, kelishuvlarga erishdilar.

Состоялась встреча ректора Университета Пуатье
Как мы сообщали, в эти дни в Ургенчском государственном университете находится делегация французского партнера университета Пуатье с целью дальнейшего расширения сотрудничества между двумя университетами, встреч с профессорами и преподавателями и студентами факультетов, а также участия в лекции и семинары.
Сегодня, 27 сентября, состоялась встреча с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым и членами делегации. Выступая перед гостями, ректор Б.Абдуллаев рассказал о продолжающемся сотрудничестве с университетом Пуатье и заявил, что Ургенчский государственный университет заинтересован в дальнейшем расширении его в различных сферах образования.
В свою очередь, члены делегации выразили надежду на развитие этих отношений на основе более перспективных проектов для обоих вузов.
Лисия Багини, руководитель программ обмена студентами со странами Центральной Азии факультета языков и литературы университета Пуате и координатор программ Erasmus в Казахстане, сказала: «В настоящее время 3 ваших студента учатся у нас в рамках программы Erasmus+ проект. Они очень активные, целеустремленные и вежливые. Спасибо вам большое за это. Мы хотим реализовать подобные программы обмена студентами в будущем".
На встрече стороны высказали свои предложения по дальнейшему развитию образовательных и научных связей и достигли договоренностей.