Urganch davlat universitetida “Yusif Vazir Chamanzaminli nomidagi Ozarbayjon-O‘zbek do‘stlik markazi” tashkil etildi
Joriy yilning 23-26 oktabr kunlari Xorazm viloyatlarida o‘tkazilayotgan “Ozarbayjon madaniyati va she’riyat haftaligi” doirasida O'zbekistondagi Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon Madaniyat markazi loyihasi va tashabbusi bilan Urganch davlat universitetida Ozarbayjon shoiri, yozuvchi, dramaturg, jamoat arbobi sharafiga “Yusif Vazir Chamanzaminli nomidagi Ozarbayjon-O‘zbek do‘stlik markazi” tashkil etildi.
Ta’kidlash joizki, xalqlarimiz va davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada kengaytirishda muhim ahamiyatga ega ushbu markazda Ozarbayjonning milliy-maʼnaviy qadriyatlari, tarixi, adabiyoti, madaniyati va san'atini aks qildiruvchi kitoblar, ulugʼ shoir va yozuvchilarning siymolari, elektron adabiyotlar shu bilan birgalikda, Yusuf Chamanzaminlining hayoti va ijodiy faoliyatini o'zida  aks ettiruvchi adabiyotlar, fotosuratlar joy olgan. Shuningdek, markazda Ozarbayjon-O‘zbekiston do‘stligi, davlat rahbarlari Ilhom Aliyev va Shavkat Mirziyoyevning uchrashuvlari, ularning qardoshligimiz, Ozarbayjon davlatchiligi, tarixi, madaniyati, adabiyoti haqidagi fikrlarini jamlagan ko’rgazma va burchaklar joy olgan.
????Bugun Ozarbayjon delegatsiyasi aʼzolari ishtirokida ushbu markazning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori Samir Abbosov, Toshkentdagi Ozarbayjon madaniyat markazi direktori, professor Boboxon Sharipov, Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari Botir Saidov, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev hamda Oʻzbek filologiyasi fakulteti jamoasi ishtirokida boʻlib oʻtgan marosimda ikki mamlakat oʻrtasidagi azaliy mushtarak jihatlar, anʻana va urf-odatlar, doʻstona aloqalar, taʼlim sohasidagi istiqbolli hamkorlik munosabatlari chuqur eʼtirof etilib, “Yusif Vazir Chamanzaminli nomidagi Ozarbayjon-O‘zbek do‘stlik markazi” ushbu aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmati qilishiga ishonch bildirildi. Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazi tomonidan Ozarbayjon tarixi va adabiyotiga oid boy kitoblar to‘plami sovg‘a sifatida taqdim etildi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida “Yusif Vazir Chamanzaminli nomidagi Ozarbayjon-O‘zbek do‘stlik markazi” tashkil etildi

В Ургенчском государственном университете создан "Центр азербайджано-узбекской дружбы имени Юсифа Вазира Чаманзаминли"
23-26 октября текущего года в рамках проводимой в Хорезмской области "Недели азербайджанской культуры и поэзии" по проекту и инициативе Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, Ургенчского государственного университета в честь азербайджанского поэта, писателя, драматурга, общественного деятеля был создан "Центр азербайджано-узбекской дружбы имени Юсифа Вазира Чаманзаминли".
Следует отметить, что в этом центре, имеющем важное значение для дальнейшего расширения дружбы и сотрудничества между нашими народами и странами, имеются книги, отражающие национально-духовные ценности, историю, литературу, культуру и искусство Азербайджана, фигуры великих поэтов и писателей, электронная литература, наряду с этим имеется литература и фотографии, отражающие жизнь и творчество Юсуфа Чаманзаминли. Также в центре представлены выставки и уголки, обобщающие представления об азербайджано-узбекской дружбе, встречах глав государств Ильхома Алиева и Шавката Мирзиёева, о нашем братстве, государственности, истории, культуре и литературе Азербайджана.
Сегодня состоялась церемония открытия этого центра, в которой приняли участие члены азербайджанской делегации. На церемонии директор Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева Самир Аббасов, директор Азербайджанского культурного центра в Ташкенте профессор Бобохан Шарипов, заместитель хокима Хорезмской области Ботир Саидов, ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и коллектив факультета узбекской филологии обсудили древние общие аспекты и традиции между двумя странами, Были отмечены глубокое признание и традиции, дружеские связи, перспективные отношения сотрудничества в области образования, выражена уверенность в том, что "Центр азербайджано-узбекской дружбы имени Юсифа Вазира Чаманзаминли" послужит дальнейшему укреплению этих связей. В дар от Азербайджанского культурного центра имени Хейдара Алиева была передана богатая коллекция книг по истории и литературе Азербайджана.