O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida navbatdagi ilmiy-uslubiy seminar o'tkazildi
Joriy yilning 13-noyabr kuni soat 10:00 da O'zbek filologiyasi fakultetining O'zbek tili va adabiyoti kafedrasida "Adabiyotshunoslikning dolzarb muammolari" nomli navbatdagi ilmiy-nazariy seminari bo'lib o'tdi.
Seminar yig'ilishida dotsent B.Rahimova "Mahzun un chekadi nay yoralari (Matnazar Abdulhakim ijodiga bir nazar)" va dotsent Z.Saidjonova "So’fi devonidagi ta’rixlarning g’oyaviy-badiiy xususiyatlari" mavzularida ma'ruza qildilar. Ushbu seminarda kafedraning barcha professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.

The next scientific-methodical seminar was held at the Uzbek language and literature department
On November 13 of this year at 10:00 a.m., the next scientific-theoretical seminar titled "Actual Problems of Literary Studies" was held at the Department of Uzbek Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology.
At the meeting of the seminar, associate professor B. Rahimova gave a lecture on the topics "Mahzun un chekadi nay yolari (a look at the work of Matnazar Abdulhakim)" and associate professor Z. Saidjonova "Ideological-artistic features of stories in the Sufi court." All professors and teachers of the department participated in this seminar.