Urganch davlat universiteti “Mevachilik va sabzavotchilik” kafedrasida "Zararkunanda hasharotlarga qarshi kurashishda tabiiy muvozanatni saqlash ekologik tozalikka erishish" mavzusida kafedra katta o'qituvchisi K.Durdiyev ilmiy-nazariy seminar o'tkazdi.
Urganch davlat universiteti “Mevachilik va sabzavotchilik” kafedrasida "Zararkunanda hasharotlarga qarshi kurashishda tabiiy muvozanatni saqlash ekologik tozalikka erishish" mavzusida kafedra katta o'qituvchisi K.Durdiyev ilmiy-nazariy seminar o'tkazdi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan Sadullayev.S  so‘zga chiqib yig’ilishni ochib berdi.Shundan so’ng, Zararkunanda hasharotlarga qarshi kurashishda tabiiy muvozanatni saqlash” mavzusida ma’ruzaga chiqdi. Zararkunanda hasharotlar tabiatda keng tarqalgan bo’lib,ular bilan bir agrosenozda ularning tabiiy kushandalari uchraydi.Tabiiy kushandalar,zararkunanda hasharotlarning voyaga yetganlari, tuxumlari, lichinkalari bilan oziqlanib ularning tabiatdagi nufuzini kamaytirib jiddiy zarar yetkazishini saqlab turadi.O’zbekistonda su’niy yo’l bilan biofabrika va biolabarotoryialarda ko’paytirilib zararkunandalarni nufuzini kamaytirishda keng qo’llanilishi yuzasidan gapirib o'tdi.

Senior lecturer of the department K. Durdyev conducted a scientific and theoretical seminar on the topic “Maintaining natural balance in the fight against harmful insects and achieving environmental cleanliness” at the Department of Fruit and Vegetable Growing of Urgench State University.
Sadullaev opened the meeting with a speech on the agenda item, after which Zarakunanda made a speech on the topic “Maintaining natural balance in the fight against insects.” Insect pests are widespread in nature, and in agrocenoses you can find their natural habitats with them. Natural habitats feed on adults, eggs and larvae of pest insects, reducing their influence in nature and preventing them from causing serious damage. Artificial road in Uzbekistan was told about its widespread use in biofactories and biolaboratories to reduce the influence of pests.