UrDUda ma’naviyat, ma’rifat, madaniyat, san’at va ijod sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilash yuzasidan seminar oʼtkazildi
2023-yil 28-dekabr kuni Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi, Musulmonlar idorasi Xorazm viloyati vakili va Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi bilan hamkorlikda Urganch davlat universitetida seminar o‘tkazildi.
Ushbu seminar shu yilning 22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan Respublika ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida bildirilgan ma’naviyat, ma’rifat, madaniyat, san’at va ijod sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olish vazifalariga qaratildi.
Unda UrDU rektori B.Abdullayev, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi boshlig‘i B.Abdirimov, Dunyoviylik va diniy ma’rifat masalalari Musulmonlar idorasi Xorazm viloyati vakili, Xorazm viloyati  bosh imomi, Musulmonlar idorasi vakili X.Abdullayev, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, "O'zbek filologiyasi" fakulteti dotsenti, f.f.d. A.O'razbayev, “Tarix” kafedrasi dotsenti Sh.Nurullayeva hamda universitet professor-oʼqituvchilari, tyutorlar ishtirok etishdi.
Seminarda Oliy ta’lim tizimida ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish masalalari, dunyoviylik va diniy ma’rifat masalalari, ma’rifatli jamiyat qurishda kitobxonlik madaniyatining ahamiyati, “Mahalla – oliy ta’lim muassasasi – oila” o‘rtasidagi hamkorlikni tashkil etish masalalari, maqom va baxshichilik san’atini ilmiy asosda o‘rganish va rivojlantirish muammolari yoki istiqbollari, Markaziy Osiyo Birinchi va Ikkinchi Renessansning jahon ilm fanidagi o‘rni, yurtimizda ilm-ma’rifatning rivojlanishida o‘zbek tilini o‘qitish masalalari, muammolari, ahamiyati singari masalalarda ma’ruza qilindi.

A seminar was held on the effectiveness of reforms in the fields of spirituality, enlightenment, culture, art and creativity and setting future priorities at UrSU
On December 28, 2023, a seminar was held at Urgench State University in cooperation with the Khorezm region branch of the Republican Spirituality and Enlightenment Center, the Khorezm region representative of the Muslim Office, and the Khorezm region branch of the Writers' Union.
This seminar was focused on the effectiveness of ongoing reforms and the task of defining future priorities which was reported on December 22 of this year in the areas of spirituality, enlightenment, culture, art and creativity at the expanded meeting of the Republican Council of Spirituality and Enlightenment held under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
UrSU rector B.Abdullayev, Head of the Khorezm region branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment B.Abdirimov, Kh.Abdullayev, chief imam of Khorezm region, representative of the Muslim Office, D.Ibadullayev, first vice-rector of UrSU, "associate professor of the Faculty of "Uzbek Philology", Ph.D. A. Orazbayev, associate professor of the "History" department Sh. Nurullayeva and professors and teachers of the university participated in it.
In the seminar, issues of increasing the effectiveness of spiritual and educational work in the higher education system, issues of secularism and religious enlightenment, the importance of reading culture in building an enlightened society, cooperation between "neighborhood - higher education institution - family" were discussed. Issues of organization, status and problems or prospects of research and development of the art of baxshi on a scientific basis, the role of the First and Second Renaissance of Central Asia in world science, issues of teaching the Uzbek language in the development of science and enlightenment in our country, Issues such as problems and importance were reported.