UrDUda ma’naviyat, ma’rifat, madaniyat, san’at va ijod sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilash yuzasidan seminar oʼtkazildi
2023-yil 28-dekabr kuni Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi, Musulmonlar idorasi Xorazm viloyati vakili va Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi bilan hamkorlikda Urganch davlat universitetida seminar o‘tkazildi.
Ushbu seminar shu yilning 22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida o‘tkazilgan Respublika ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida bildirilgan ma’naviyat, ma’rifat, madaniyat, san’at va ijod sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olish vazifalariga qaratildi.
Unda UrDU rektori B.Abdullayev, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi boshlig‘i B.Abdirimov, Dunyoviylik va diniy ma’rifat masalalari Musulmonlar idorasi Xorazm viloyati vakili, Xorazm viloyati  bosh imomi, Musulmonlar idorasi vakili X.Abdullayev, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, "O'zbek filologiyasi" fakulteti dotsenti, f.f.d. A.O'razbayev, “Tarix” kafedrasi dotsenti Sh.Nurullayeva hamda universitet professor-oʼqituvchilari, tyutorlar ishtirok etishdi.
Seminarda Oliy ta’lim tizimida ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish masalalari, dunyoviylik va diniy ma’rifat masalalari, ma’rifatli jamiyat qurishda kitobxonlik madaniyatining ahamiyati, “Mahalla – oliy ta’lim muassasasi – oila” o‘rtasidagi hamkorlikni tashkil etish masalalari, maqom va baxshichilik san’atini ilmiy asosda o‘rganish va rivojlantirish muammolari yoki istiqbollari, Markaziy Osiyo Birinchi va Ikkinchi Renessansning jahon ilm fanidagi o‘rni, yurtimizda ilm-ma’rifatning rivojlanishida o‘zbek tilini o‘qitish masalalari, muammolari, ahamiyati singari masalalarda ma’ruza qilindi.

В УрГУ прошел семинар, посвященный эффективности реформ, реализуемых в сферах духовности, просвещения, культуры, искусства и творчества и расстановке приоритетов на будущее
28 декабря 2023 года в Ургенчском государственном университете состоялся семинар совместно с Хорезмским областным отделением Республиканского духовно-просветительского центра, Хорезмским областным представителем Управления мусульман и Хорезмским областным отделением Союза писателей.
Данный семинар сосредоточивается на эффективности проводимых реформ и задаче определения будущих приоритетов, о чем было объявлено на расширенном заседании Республиканского совета духовности и просветительства, состоявшемся 22 декабря текущего года по направлениям духовности, просвещения, культуры, искусства и творчества под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Ректор УрГУ Б.Абдуллаев, заведующий Хорезмским областным отделом Республиканского центра духовности и просветительства Б. Абдиримов, представитель Хорезмского областного управления светскости и религиозного просвещения, главный имам Хорезмской области, представитель управления мусульман X . Абдуллаев, первый проректор УрГУ Д. Ибадуллаев, доцент факультета «Узбекская филология», к.ф.н. В мероприятии приняли участие А.Оразбаев, доцент кафедры «История» Ш.Нуруллаева и профессора и преподаватели университета.
На семинаре были рассмотрены вопросы повышения эффективности духовно-просветительской работы в системе высшего образования, вопросы светского и религиозного просвещения, значение культуры чтения в построении просвещенного общества, сотрудничество «Махалля– Вуз – Семья», обсуждались вопросы организации, состояния и проблем или перспектив исследования и развития искусства вакханального искусства на научной основе, роль Первого и Второго Возрождения Центральной Азии в мировой науке, вопросы, проблемы и важность преподавания узбекского языка в развитии науки и просвещения в нашей стране.