Urganch Davlat Universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o`qituvchisi Matyoqubov Maqsadning Qovoq yetishtirishda yangi interaktiv texnologiyalarni qo`llash mavzusidagi ilmiy-uslubiy seminari
Matyoqubov.M “Qovoq yetishtirishda yangi texnologiyalarni qo’llash” mavzusida ma’ruzaga chiqdi. Qovoq yetishtirishda yerni ekishga tayyorlash keyingi barcha texnologik chora-tadbirlarni yaxshi naf berishini ta’minlovchi muhim shartdir. Kuzda 35 sm chuqurlikkacha yer shudgor qilinadi. Yerni shudgorlashdan oldidan mineral va organik o‘g‘itlar beriladi. Bahorda tuproqda namni saqlab qolish uchun yerga uzun tishli xaskash yordamida ishlov beriladi qovoq ekini erta muddatlarda ekilganda yerni bahorda qayta shudgorlashning hojati yo‘q. Ekinlar kechki muddatlarda ekilganda yerni qayta shudgorlash zarur. Bunda tuproqni ag‘darmasdan turib, 22 sm chuqurlikda chopib chiqiladi. Qovoq urug‘ining unib chiqishi ekish muddatini to‘g‘ri belgilashga bog‘liqdir. Janubiy viloyatlarda 15 aprelgacha, markaziy mintaqada joylashgan viloyatlarda 20 aprelgacha, shimoliy mintaqalarda 30 aprelgacha ekiladi. Qovoq ekini urug‘ini yer harorati 14–15°S ga yetganda ekishga kirishiladi. Ular mustaqil o’z guruhi bilan birgalikda mavzuni tahlil qiladilar, tushunmovchiliklarni o’qituvchidan so’raydilar va dars tugashiga 20 minut qolganda guruhlar bir biri bilan savol javob qiladilar va baholanadilar.  Shu tariqa kafedra professor-o‘qituvchilari o’zilarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachi va talabarga murojaat qildilar va seminar savollarga boy hamda ko’tarinki ruhda o’tdi.

Scientific-methodological seminar of Matyokubov Maksad, intern teacher of the Department of Fruit and Vegetables, Urganch State University, on the topic of using new interactive technologies in pumpkin cultivation
Matyogubov.M gave a lecture on "Application of new technologies in pumpkin cultivation".Preparing the land for planting in pumpkin cultivation is an important condition that ensures the good results of all subsequent technological measures. In autumn, the soil is plowed to a depth of 35 cm. Before plowing the land, mineral and organic fertilizers are given. In the spring, the soil is cultivated with a long-toothed harrow to preserve moisture in the soil. There is no need to plow the land again in the spring when the pumpkin crop is planted early. When crops are sown in the evening period, it is necessary to plow the land again. In this case, without turning over the soil, it is plowed to a depth of 22 cm. The germination of pumpkin seeds depends on the correct timing of planting. It is planted until April 15 in the southern regions, until April 20 in the regions located in the central region, and until April 30 in the northern regions. Pumpkin seeds are planted when the soil temperature reaches 14-15°С.They independently analyze the topic together with their group, ask the teacher about misunderstandings, and 20 minutes before the end of the lesson, the groups answer questions with each other and are evaluated.