K.Durdiyev  “Ildizmevali sabzavotlar biologiyasi” mavzusida ma’ruzaga chiqdi. ildizmevalar — isteʼmol qilinadigan qismi (mevasi) ildizda boʻladigan ekin (sabzavot) lar; Sershira ildizi, yaʼni ildizmevasi uchun ekiladi. Koʻpgina I. oziq-ovqat va yem-xashak ekini hisoblanadi. Bir yillik I. ga rediska, ikki yillik I. ga sabzi, lavlagi, sholgʻom, bryukva, petrushka, selderey, turp kiradi. Ikki yillik I. urugʻi sepilgan yili toʻpbarg chiqarib, ildizmeva hosil qiladi, ikkinchi yili gulpoya chiqarib urugʻ beradi. I. ning mevasi gʻoyat yirik boʻlishi bilan ajralib turadi,yapon turpining ogʻirligi 16—30 kg ga, pastki barglari uzunligi, 1 m ga boradi. Ildizmevada shakar (qand lavlagi, bryukva), inulin (sachratqi), kraxmal (qatron), vitaminlar (sabzi, sholgʻom, rediska) toʻplanadi. I. yaxshi ishlov berilgan, unumdor, namgarchilik yetarli yerlarda moʻl hosil berishini ayttilar.
ldizmevali sabzavotlarga ishlov berish:
Ildizmevali sabzavotlar tarkibida uglevodlar, darrnondorilar. rang va hid beruvchi ekstraktiv moddalar ko'p bo’ladi.Ildizmevali sabzavotlardan sabzi, lavlagi, turp, sholg'om, rediska ko'p ishlatiladi. Bu sabzavotlar saralanib olingandan so'ng, ustki tuproqlardan yuviladi va po'sti yupqa qilib pichoq yoki qirg'ich yordamida archiladi, so'ngra oqib turgan sovuq suvda yuviladi va taom turiga ko'ra kerakli shakllarda to'g'raladi. Ildizmevali sabzavotlar asosan: somoncha, parrak-parrak, kubcha , tilim-tilim, shuningdek murakkab usulda pichoq yoki maxsus moslamalar yordamida yulduzcha, tojsimon, atirgul, tabiatdagi turli shakldagi gullar, spiralsimon ko'rinishda to'g'rash mumkin. Bu to'g'rash usullari asosan taomlarni bezatishda ko'llaniladiShu tariqa nazariy mashg’lot ko’tarinki ruhda o’tdi.

Научно-теоретический семинар по биологии корнеплодов старшего преподавателя кафедры плодоовощной деятельности Ургенчского государственного университета Камиля.
К.Дурдыев прочитал лекцию на тему «Биология корнеплодов». корнеплоды - культуры (овощи), съедобная часть (плоды) которых находится в корне; Серширу сажают ради корня, то есть корневища. Многие И. являются продовольственными и кормовыми культурами. Однолетний И. включает редис, двухлетний И. включает морковь, свеклу, репу, брюкву, петрушку, сельдерей, редис. Двухлетняя И. в первый год посева дает клубень, а во второй год — клубень и семена. Плод И. отличается чрезвычайной крупностью, например, масса японской редьки достигает 16-30 кг, длина нижних листьев достигает 1 м. В корнях запасаются сахар (сахарная свекла, брюква), инулин, крахмал (смола), витамины (морковь, репа, редька). I. Они сказали, что хорошo возделываемая, плодородная и достаточная земля с достаточным орошением дает обильные урожаи.
Переработка фруктов и овощей:
Корнеплоды содержат углеводы и питательные вещества. будет много экстрактивных веществ, придающих цвет и запах.
В качестве корнеплодов часто используют морковь, свеклу, редис, репу и редис. После того, как эти овощи отсортированы, их промывают от верхнего слоя почвы и снимают тонкую кожицу ножом или скребком, затем промывают в холодной проточной воде и нарезают нужными формами в зависимости от типа продукта. Овощи с корнями можно нарезать соломкой, ломтиками, кубиками, ломтиками, а также с помощью ножа или специальных инструментов сложным образом на звездочки, короны, розы, цветы различной в природе формы, спирали. Эти методы нарезки в основном используются для украшения пищевых продуктов.Таким образом, теоретическая подготовка прошла на высоком уровне. Таким образом, профессора и преподаватели кафедры задавали докладчику и студенту интересующие их вопросы, и семинар прошел насыщенно вопросами и в приподнятом настроении.