Urganch davlat universiteti Meva-sabzavotchilik kafedrasi stajor o'qituvchi Atajanov Temurning Xorazm viloyati shatoitida so’ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi innovatsion kurash mavzusidagi ilmiy-nazariy seminari
T.Atajanov  “Xorazm viloyati shatoitida so’ruvchi va kemiruvchi zararkunandalarga qarshi innovatsion kurash”mavzusida ma’ruzaga chiqdi.Ma’ruzada Kimyoviy himoya usuli (oʻsimliklar himoyasida) — oʻsimlik zararkunandalari, kasalliklari va begona oʻtlarga qarshi kurashda kimyoviy moddalardan foydalanish. Jahon qishloq xoʻjaligida 1945-yildan keyin bir qator samarali preparatlar yaratilishi bilan keng qoʻllanila boshladi. Kimyoviy himoya usuliu.da faqatgina xoʻjalik hamda sanitariya-gigiyena jihatdan aprobatsiyadan oʻtgan va Davlat komissiyasi ruxsat etgan pestitsidlar qoʻllaniladi. Bu tadbirlarga rioya qilish qishloq xoʻjaligi mahsulotlarida pestitsidlarning butunlay qolmasligini yoki ular miqdorining yoʻl qoʻyilgan darajadan ortib ketmasligini taʼminlaydi. Oʻzbekistonda dehqonchilikning har bir tarmogʻi uchun kimyoviy vositalarni qoʻllash tadbirlari, yaʼni har bir preparatning sarf meʼyori, ishlov berishni boshlash hamda tugatish muddatlari va takrorlash soni belgilangan. Kimyoviy himoya usuliu.da koʻriladigan tadbirlar 2 xil boʻladi: oldini olish va zararkunandalarni yoʻq qilish. Oldini olish tadbirlari zararkunanda organizmlar oʻsimliklarni shikastlamasdan oldin oʻtkaziladi (urugʻlikni dorilash, kimyoviy preparatlarni ekish bilan birga yerga solish va boshqalar); bu maqsadda foydalaniladigan pestitsid oʻz taʼsir kuchini qoʻllanilgandan keyin maʼlum muddat saqlab turishi kerak. 3ararkunandalarni yoʻq qilishga qaratilgan tadbirlar oʻsimlikni shikastlay boshlagan zararkunandalarga qarshi amalga oshiriladi. Buning uchun ishlov berishni butun ekin maydonlari yoki daraxtzorlarda optimal muddatlarda oʻtkazish zarur. Kimyoviy himoya usuliu.dan toʻgʻri foydalanish uchun zararkunandalar sonini muttasil hisobga olish amalga oshiriladi, shuningdek, zararkunanda va kasalliklarning rivojlanishi hamda koʻpayishi prognozi tuziladi, ularning zarar keltirish imkoniyati darajasi aniqlanadi, himoya tadbirlarining samaradorligi baholanadi. Zararkunandalar keng tarqalgan joylarda Kimyoviy himoya usuliu. tadbirlari ulardan boshqa samarali himoya choralari boʻlmagandagina oʻtkaziladi.

Scientific-theoretical seminar of Atajanov Temur, intern teacher of the Department of Fruit and Vegetables, Urganch State University, on the topic of innovative control of sucking and rodent pests in the shatait of Khorezm region
T. Atajanov gave a lecture on the topic "Innovative fight against sucking and rodent pests in the fields of Khorezm region". It began to be widely used in world agriculture after 1945 with the creation of a number of effective preparations. In the chemical protection method, only pesticides approved by the State Commission and approved by the State Commission are used. Compliance with these measures ensures that pesticides do not remain completely in agricultural products or that their amount does not exceed the permitted level. For each branch of agriculture in Uzbekistan, measures for the use of chemical agents, i.e., the rate of consumption of each drug, the terms of starting and ending processing, and the number of repetitions are defined. There are 2 types of measures involved in chemical protection: prevention and pest control. Preventive measures are carried out before harmful organisms damage plants (seed treatment, application of chemical preparations to the ground along with planting, etc.); the pesticide used for this purpose must maintain its effectiveness for a certain period of time after application. 3.Measures aimed at eliminating the participants are carried out against the pests that have started to damage the plant. For this, it is necessary to carry out the processing in the entire cultivated areas or tree groves at optimal times. For the correct use of chemical protection methods, the number of pests is constantly counted, as well as a forecast of the development and increase of pests and diseases is made, the level of their potential to cause harm is determined, and the effectiveness of protective measures is evaluated. Chemical protection method in places where pests are common. events are held only if there are no other effective protection measures.