Mahalla yoshlari uchun bepul oʻquv kurslari tashkil etildi
Avval xabar berganimizdek, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev oʻziga biriktirilgan Urganch tumani “O‘rta do‘rman” mahallasi yoshlarini hayotda oʻz oʻrnini topishlariga koʻmaklashish, ularning bandligini taʼminlashga hissa qoʻshish, kasb-hunarga oʻrgatish maqsadida yoshlar bilan uchrashib, muammolarini oʻrgandi. Yoshlar bilan uchrashuvlarda rektor tomonidan mahalla qoshidagi 4-son maktabda  nafaqat oʻziga biriktirilgan yoshlar, balki ushbu maktab oʻquvchilari uchun ham bepul fan toʻgaraklarini tashkil etish bildirilgan edi.
Taʼkidlanganidek, “O‘rta do‘rman” mahallasining 4-son maktabida  Urganch davlat universiteti rektori tashabbusi bilan koreys tili hamda IT yo’nalishlarida bepul to’garaklar tashkil etildi. Ayni paytda, mazkur toʼgaraklar kompyuter savodxonligi va koreys tiliga qiziqishi baland maktab oʼquvchilari bilan gavjum.  Ahamiyatlisi, toʻgaraklarda UrDUning ilmli, iqtidorli talabalari ustozlik qilmoqda. Talabalarimiz nafaqat yangi bilimlar berishmoqda, balki o’z aql-zakovatlari bilan maktab o’quvchilariga o’rnak ham bo’lishmoqda.
Bugun universitet rektori B.Abdullayev bir guruh masʼullar bilan ushbu maktabga borib, tashkil etilgan to’garaklar faoliyatining borishini kuzatdi va o’quvchilar bilan suhbatda boʻldi.  Suhbat chog’ida yoshlarni ko’proq ilm olishga, yaratilgan sharoitlardan unumli foydalangan holda o’zlari tanlagan sohada yetuk mutaxassis bo’lib yetishishlari uchun chin dildan harakat qilishga chorladi. Yoshlarning kelajakda yurtimiz istiqboliga munosib hissa qoʻshadigan inson bo'lib yetishishlariga tilak bildirdi. Samimiy oʻtgan muloqotda o'quvchilar va maktab maʼmuriyati ko'rsatilayotgan e'tibor va imkoniyatlardan mamnun ekanliklarini bildirib, minnatdorlik izhor qilishdi.
Maʼlumot oʼrnida, yoshlar qiziqishidan kelib chiqib, ushbu maktabda boshqa fan toʻgaraklarini ham tashkil etish belgilangan.

Для молодежи махалли были организованы бесплатные обучающие курсы
Как мы сообщали ранее, ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев встретился с молодежью, прикреплённой к нему махалли "Средний Дорман" Ургенчского района и изучил их проблемы, чтобы помочь им найти свое место в жизни, способствовать обеспечению их трудоустройства, обучению их профессиям. В ходе встреч с молодежью ректор сообщил об организации бесплатных кружков по предметам не только для прикрепленной к нему молодежи, но и для оствльных учащихся школы №4.
Как отмечалось, по инициативе ректора Ургенчского государственного университета в школе №4 махалли «Средний Дорман» организованы бесплатные уроки корейского языка и информационных технологий. В настоящее время в этих кружках полно учеников, интересующихся компьютерной грамотностью и корейским языком. Важно, что на кружках преподают образованные и талантливые студенты УрГУ. Наши студенты не только преподают новые знания, но и подают пример школьникам своим интеллектом.
Сегодня ректор университета Б.Абдуллаев с группой ответственных лиц посетил эту школу, ознакомился с ходом организованных кружков и побеседовал со студентами. В ходе беседы он призвал молодёжь побольше учиться, эффективно использовать созданные условия и прилагать усилия, чтобы стать совершенными специалистами в выбранной ими области. Он пожелал молодежи стать людьми, которые внесут достойный вклад в перспективы нашей страны в будущем. В ходе искреннего диалога учащиеся и администрация школы выразили благодарность и  удовлетворение предоставленным вниманием и возможностями.
Для информации, исходя из интереса молодежи, в этой школе планируется организовать кружки и по другим предметам.