Mahalla yoshlari uchun bepul oʻquv kurslari tashkil etildi
Avval xabar berganimizdek, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev oʻziga biriktirilgan Urganch tumani “O‘rta do‘rman” mahallasi yoshlarini hayotda oʻz oʻrnini topishlariga koʻmaklashish, ularning bandligini taʼminlashga hissa qoʻshish, kasb-hunarga oʻrgatish maqsadida yoshlar bilan uchrashib, muammolarini oʻrgandi. Yoshlar bilan uchrashuvlarda rektor tomonidan mahalla qoshidagi 4-son maktabda  nafaqat oʻziga biriktirilgan yoshlar, balki ushbu maktab oʻquvchilari uchun ham bepul fan toʻgaraklarini tashkil etish bildirilgan edi.
Taʼkidlanganidek, “O‘rta do‘rman” mahallasining 4-son maktabida  Urganch davlat universiteti rektori tashabbusi bilan koreys tili hamda IT yo’nalishlarida bepul to’garaklar tashkil etildi. Ayni paytda, mazkur toʼgaraklar kompyuter savodxonligi va koreys tiliga qiziqishi baland maktab oʼquvchilari bilan gavjum.  Ahamiyatlisi, toʻgaraklarda UrDUning ilmli, iqtidorli talabalari ustozlik qilmoqda. Talabalarimiz nafaqat yangi bilimlar berishmoqda, balki o’z aql-zakovatlari bilan maktab o’quvchilariga o’rnak ham bo’lishmoqda.
Bugun universitet rektori B.Abdullayev bir guruh masʼullar bilan ushbu maktabga borib, tashkil etilgan to’garaklar faoliyatining borishini kuzatdi va o’quvchilar bilan suhbatda boʻldi.  Suhbat chog’ida yoshlarni ko’proq ilm olishga, yaratilgan sharoitlardan unumli foydalangan holda o’zlari tanlagan sohada yetuk mutaxassis bo’lib yetishishlari uchun chin dildan harakat qilishga chorladi. Yoshlarning kelajakda yurtimiz istiqboliga munosib hissa qoʻshadigan inson bo'lib yetishishlariga tilak bildirdi. Samimiy oʻtgan muloqotda o'quvchilar va maktab maʼmuriyati ko'rsatilayotgan e'tibor va imkoniyatlardan mamnun ekanliklarini bildirib, minnatdorlik izhor qilishdi.
Maʼlumot oʼrnida, yoshlar qiziqishidan kelib chiqib, ushbu maktabda boshqa fan toʻgaraklarini ham tashkil etish belgilangan.

Free educational courses were organized for the youth of the neighborhood
As we reported earlier, the rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev met with youngsters attached to him in the “O'rta Dorman” makhalla of the Urgench district and got acquainted with their problems in order to help them find their place in life, help ensure their employment, and teach them professions. During meetings with youngsters, the rector announced the organization of free science clubs not only for the youth assigned to him, but also for other students of school No. 4 in the neighborhood.
As noted, in the initiative of the Rector of Urgench State University, free Korean language and IT classes were organized in school No. 4 of the "O'rta Dorman" neighborhood. Currently, these clubs are full of school students with high interest in computer literacy and the Korean language. It is important that the  lessons are taught by knowledgeable and talented students of UrSU. Our students not only teach new knowledge, but also set an example for schoolchildren with their intelligence.
Today the rector of the university B.Abdullayev went to this school with a group of officials, observed the progress of the organized clubs and had a conversation with the students. During the conversation, he called on youngsters  to learn more, make good use of the created conditions, and make sincere efforts to become mature specialists in the field of their choice. He wished the youth to become people who will make a worthy contribution to the prospects of our country in the future. During the sincere dialogue, the students and the school administration expressed their gratitude and expressed their satisfaction with the attention and opportunities provided.
For an information, based on the interest of youngsters, it is planned to organize other science clubs in this school.