Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Axborot-resurs markazining yangi binosi hamda Pekin-Urganch matematika markazining ochilish marosimi bo’lib o’tdi
Bugun, 20-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Axborot-resurs markazining yangi binosi hamda Pekin-Urganch matematika markazining tantanali ochilish marosimi o’tkazildi. Ushbu tadbirda universitet rahbariyati, taniqli olimlar, talabalar, xorijiy mehmonlar hamda hududiy tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar.
Tantanali marosimni UrDU rektori v.v.b S.Xodjaniyazov hamda Xorazm viloyati hokimi o’rinbosari S.Salayev kirish so’zi bilan ochib berib, mazkur kutubxona viloyatimizda ilm-fanni yanada ravnaq topishida xizmat qilishini tilashdi.
Tabrik soʻzlarida Oliy Majlis Senatining fan, ta'lim va sog'liqni saqlash masalalari qo'mitasi raisi B.Abdullayev, Pekin xalqaro matematika tadqiqot markazi professori Gang Tian, Kaliforniya universiteti professori Z.Ibragimov, Urganch davlat universiteti professori O.Jumaniyozov hamda  bino quruvchisi R.Abdullayevlar so’zga chiqib, barchani mazkur ilm maskanining foydalanishga topshirilishi  bilan samimiy qutlashdi. Bu kabi islohotlar yurtimizda ta’limga bo’lgan yuksak e’tibor natijasi ekanini ta’kidlab, kelgusida mazkur binoning yoshlarni yanada chuqurroq bilim olishi uchun zamin yaratishiga ishonch bildirishdi.
Shundan soʻng, lenta kesish marosimi oʻtkazilib, mehmonlar yangi binoning sharoitlari bilan yaqindan tanishish imkoniga ega boʻldilar.
Urganch davlat universitetining ushbu zamonaviy Axborot-resurs markazi ilmiy tadqiqotlarga zamin yaratadigan muhit va yoshlarni intellektual rivojlantirishga xizmat qiladigan ilmiy-ma’rifiy markazdir. Bu bino bir vaqtning o’zida 1000 nafar foydalanuvchiga xizmat qiladi. Kutubxonada Pekin-Urganch matematika markazi, 506 o‘ringa mo‘ljallangan faollar zali hamda universitet tarixi va ilmiy merosini aks ettiruvchi muzey, har bir qavatda ikkitadan 100 oʻrinli buyuk qomusiy olimlarimizning nomi bilan atalgan oʻquv zallari va boshqa zamonaviy imkoniyatlari mavjud.
Bu markaz nafaqat talabalar, balki professor-o‘qituvchilar, izlanuvchi yoshlar uchun foydali ilmiy manbaga aylanishiga ishonchimiz komil.

Состоялась церемония открытия нового здания Информационно-ресурсного центра Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний, а также Пекинско-Ургенчского математического центра
Сегодня, 20 мая, состоялась торжественная церемония открытия нового здания Информационно-ресурсного центра Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний, а также Пекинско-Ургенчского математического центра. В мероприятии приняли участие руководство университета, известные учёные, студенты, зарубежные гости и представители региональных организаций.
Торжественную церемонию открытия начали и.о. ректора Ургенчского государственного университета С.Ходжаниязов и заместитель мэра Хорезмской области С.Салаев. В своих вступительных речах они выразили надежду, что данная библиотека будет способствовать дальнейшему развитию науки и образования в нашем регионе.
С поздравительными речами выступили председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Б.Абдуллаев, профессор Пекинского международного центра математических исследований Ган Тянь, профессор Калифорнийского университета З.Ибрагимов, профессор Ургенчского государственного университета О.Джуманиязов, а также строитель здания Р.Абдуллаев. Они искренне поздравили всех с вводом в эксплуатацию этого научного центра. В своих выступлениях они подчеркнули, что такие реформы являются результатом высокого внимания, уделяемого образованию в нашей стране, и выразили уверенность в том, что новое здание создаст прочную основу для получения глубоких знаний молодёжью.
После этого состоялась церемония перерезания ленточки, и гости получили возможность поближе ознакомиться с условиями, созданными в новом здании.
Современный Информационно-ресурсный центр Ургенчского государственного университета является научно-просветительским учреждением, создающим условия для научных исследований и способствующим интеллектуальному развитию молодёжи. Здание рассчитано на одновременное обслуживание 1000 пользователей. В библиотеке размещены Пекинско-Ургенчский математический центр, актовый зал на 506 мест, музей, отражающий историю и научное наследие университета, а также на каждом этаже — по два учебных зала на 100 мест, названных в честь великих энциклопедических учёных. Центр оснащён всеми современными удобствами и технологиями.
Мы уверены, что этот центр станет полезным научным ресурсом не только для студентов, но и для преподавателей и молодых исследователей.