Xotin-qizlarni oliy ta'limga jalb qilish tadbirlari olib borilmoqda
Joriy yilning 20-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti professor-o'qituvchilari PQ-103-sonli qaror ijrosini ta'minlash va xotin-qizlarni oliy ta'limda o'qishga jalb qilish maqsadida Xorazm hududlari maktablarida targ'ibot ishlarini davom qildirishdi.Xususan, Filologiya va san'at fakulteti "Rus tili va adabiyoti" kafedrasi professor-o'qituvchilari S.A.Ruzmetov va I.X.Shermatovlar Xiva tumani "Gandimiyon" MFY 32-son,  "Dashyoq" MFY 33-son  "Qattibosh" MFY 34-son, B.Q.Abdullayeva va J.I.Rahimovlar Xiva tumani "Juryon" MFY 35-son hamda "Pirnaxos" MFY 36-son umumiy o'rta ta'lim maktablarida bitiruvchi sinflarga targ'ibot ishlari olib borishdi.
Uchrashuvda quyidagi masalalar bo'yicha tafsilotlar berildi:
???? universitetda mavjud fakultet va yo'nalishlar;
????sifatli texnik ta'minotga ega laboratoriya xonalarining mavjudligi;
????dars mashg'ulotlarini tajribali, yuqori salohiyatli professor-o'qituvchilar olib borishi;
????ta'lim olish bilan birga ishlash imkoniyati;
????Imtiyozli stipendiyalarga ega bo'lish imkoniyati;
????xorijiy oliy ta'lim muassasalari bilan xalqaro loyihalarda hamkorlikka egalik va boshqa masalar.

Measures are being taken to attract women to higher education.
On May 20 of this year, professors and teachers of Urgench State University named after Abu Rayhon Beruni continued their propaganda work in schools of the Khorezm region in order to ensure the implementation of Resolution No. PQ-103 and attract women to higher education. In particular, professors and teachers of the Department of "Russian Language and Literature" of the Faculty of Philology and Arts S.A. Ruzmetov and I.Kh. Shermatov conducted propaganda work for graduating classes of secondary schools No. 32 "Gandimiyon", No. 33 "Dashyoq" and No. 34 "Qattibosh", B.Q. Abdullayeva and J.I. Rahimov conducted propaganda work for graduating classes of secondary schools No. 35 "Juryon" and No. 36 "Pirnakhos" in the Khiva district.
The meeting provided details on the following issues:
???? faculties and areas available at the university;
???? availability of laboratories with high-quality technical equipment;
???? classes conducted by experienced, highly qualified professors and teachers;
???? opportunity to work while studying;
???? opportunity to receive preferential scholarships;
???? availability of cooperation in international projects with foreign higher education institutions and other issues.