Qadimgi turkiy til leksikasi taraqqiyot tamoyillari (“Oltun yorug‘” asari misolida)”va “O‘zbekcha-qoraqalpoqcha badiiy tarjimalarda frazeologizmlarning ifodalanishi”
2020-yil 6-fevral kuni Urganch davlat universiteti huzuridagi ilmiy daraja beruvchi PhD.03/30.12.2019.FIL.55.02 Ilmiy kengash qoshidagi ilmiy seminarning 1-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Nukus davlat universiteti O‘zbek tilshunosligi kafedrasi assistenti Qilichov Nazarbay Radjapbayevichning f.f.d.prof. Abdushukurov Baxtiyor Buronovich rahbarligida tayyorlangan 10.00.01 – O‘zbek tili ixtisosligi bo‘yicha filologiya bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilingan “Qadimgi turkiy til leksikasi taraqqiyot tamoyillari (“Oltun yorug‘” asari misolida)” mavzusidagi dissertatsiyasi hamda Nukus davlat universiteti O‘zbek tilshunosligi kafedrasi assistenti Babadjanov Mansurbek Kurbanbayevichning f.f.d. prof. Rahmonov Nasimxon Asqarovich rahbarligida tayyorlangan 10.00.01 – O‘zbek tili ixtisosligi bo‘yicha filologiya bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim qilingan “O‘zbekcha-qoraqalpoqcha badiiy tarjimalarda frazeologizmlarning ifodalanishi” mavzusidagi dissertatsiyasi muhokama qilindi.

"The Principles of Ancient Turkic Vocabulary Development (for example, Golden Light)" and “Expression of phraseology in Uzbek-Karakalpak literary translations”
On February 6, 2020, the first meeting of the Scientific Seminar under the Academic Council of PhD.03 / 30.12.2019.FIL.55.02 was held at Urgench State University. It was attended by assistant professor of the Uzbek language department of Nukus State University Kilichov Nazarbay Radjapbayevich. Abdushukurov Bakhtiyor Buronovich, Doctor of Philosophy (PhD) on the specialty 10.00.01 - Uzbek language for the degree of Doctor of Philosophy (PhD in Philosophy) PhD and assistant of the Department of Uzbek linguistics of Nukus State University Babadjanov Mansurbek Kurbanbaevich prof. Discussion of the dissertation on the subject of phraseological expressions in Uzbek-Karakalpak literary translation, presented for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in the specialty 10.00.01 - Uzbek language, prepared by Rahmanov Nasimkhon Askarovich.