Anadolu universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi
1-dekabr kuni Turkiya davlatining Anadolu universiteti va Nejmiddin Erbakan universiteti vakillari — rektor yordamchisi Ecevit Öksüz, Sirtqi ta’lim va xalqaro hamkorlik departamenti direktori Salih Gümüş, shuningdek, o‘qituvchi Birol Mercanlar Xorazm viloyatiga tashrif doirasida Urganch davlat universitetida boʻldilar.
Tashrif doirasida universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov boshchiligida oliygoh rahbariyati bilan rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muloqot davomida ikki oliygoh o‘rtasida ilmiy-akademik aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma loyihalar, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, Urganch davlat universiteti talabalari hamda pedagoglari uchun Anadolu universiteti tomonidan masofaviy turk tilini o‘qitish tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflar ilgari surildi. Muloqot samimiy ruhda, o‘zaro manfaatli takliflar va kelajak rejalari bilan boy tarzda kechdi.
Uchrashuv yakunida Anadolu universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi. Mazkur kelishuv ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida yangi imkoniyatlar, qo‘shma tashabbuslar va keng ko‘lamli ilmiy loyihalar uchun mustahkam zamin yaratadi.

On December 1, representatives of Türkiye’s Anadolu University and Necmettin Erbakan University — Vice Rector Ecevit Öksüz, Director of the Department of Distance Education and International Cooperation Salih Gümüş, as well as lecturer Birol Mercan — visited Urgench State University as part of their trip to the Khorezm region.
During the visit, an official meeting was held between the university administration led by Acting Rector S.Khodjaniyazov.
The discussion focused on strengthening academic and scientific ties between the two universities, launching joint projects, and organizing student and faculty exchange programs. In addition, proposals were put forward to introduce a Turkish-language distance-learning system for the students and faculty members of Urgench State University, provided by Anadolu University. The meeting was held in a sincere atmosphere and was enriched with mutually beneficial suggestions and future plans.
At the end of the meeting, a cooperation agreement was signed between Anadolu University and Urgench State University. This agreement creates a solid foundation for new opportunities, joint initiatives, and large-scale scientific projects between the two higher education institutions.