Urganch davlat universitetida “Biz giyohvandlikka yo'q deymiz!” shiori ostida profilaktik tadbirlar o‘tkazilmoqda
Bugun, 4-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi "Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-207-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida "Biz giyohvandlikka yo'q deymiz!" shiori ostida turli uchrashuv va profilaktik tadbirlar o'tkazildi.
Fizika-matematika fakultetida viloyat Ichki ishlar boshqarmasi Jinoyat qidiruv bo‘limi xodimlari Q.Jumanazarov va J.Raximov ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi. Uchrashuvda talabalar giyohvandlikning xavfli oqibatlari va uning oldini olish bo‘yicha batafsil ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Filologiya va san’at fakultetining 1-bosqich o‘zbek tili yo‘nalishi talabalari bilan “Biz giyohvandlikka yo‘q deymiz!” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy salomatlik markazi Narkologiya xizmati Xorazm filiali shifokori, nevropatolog-narkolog F.Otajonov ishtirok etib, sog‘lom turmush tarzi, kasalliklarning oldini olish hamda shaxsiy salomatlik uchun mas’uliyat haqida tushuntirishlar berdi.
Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakultetida “Giyohvandlikka yo‘q degin! Hayotni tanla!” mavzusida umumprofilaktik uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy ruhiy salomatlik tibbiy markazi Narkologiya xizmati Xorazm viloyat filiali shifokori, nevropatolog-narkolog F.Otajanov giyohvandlikning ayanchli oqibatlari va yoshlarni zararli oqimlardan himoya qilish zarurligi haqida ma’ruza qildi.
Xorijiy filologiya fakultetida ham “Giyohvandlikka yo‘q degin! Hayotni tanla!” mavzusida shifokor ishtirokida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi va talabalarga tegishli tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, Tabiiy va qishloq xo‘jaligi fanlari fakultetida  Xorazm viloyat IIB Jinoyat qidiruv boshqarmasi xodimlari Q.Jumanazarov, J.Raximov hamda fakultetning Yoshlar ishlari bo‘yicha dekan o‘rinbosari J.Xayitov ishtirokida profilaktik uchrashuv tashkil etildi.

В Ургенчском государственном университете под девизом «Мы говорим НЕТ наркотикам!» проводятся профилактические мероприятия
Сегодня, 4 декабря, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруния в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2025 года № PF-207 «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступности» были проведены различные встречи и профилактические мероприятия под девизом «Мы говорим НЕТ наркотикам!».
На факультете физики и математики состоялся круглый стол с участием сотрудников Управления внутренних дел области, отдела уголовного розыска — К. Джуманазарова и Ж. Рахимова. Во время встречи студенты получили подробную информацию об опасных последствиях наркомании и мерах по её профилактике.
Для студентов 1-курса направления «узбекский язык» филологического и художественного факультета был организован круглый стол на тему «Мы говорим НЕТ наркотикам!». В нём принял участие врач, невропатолог-нарколог Хорезмского филиала Республиканского специализированного научно-практического центра здоровья — Ф. Отажонов, который дал разъяснения о здоровом образе жизни, профилактике заболеваний и ответственности каждого за собственное здоровье.
На факультете спортивной деятельности, педагогики и психологии прошла общепрофилактическая встреча на тему «Скажи НЕТ наркотикам! Выбери жизнь!». Врач, невропатолог-нарколог Хорезмского филиала Республиканского специализированного научно-практического центра психического здоровья — Ф. Отажонов выступил с лекцией о трагических последствиях наркомании и необходимости защиты молодёжи от вредных воздействий.
На факультете зарубежной филологии также была проведена профилактическая встреча с участием врача на тему «Скажи НЕТ наркотикам! Выбери жизнь!», в ходе которой студентам были даны необходимые разъяснения.
Кроме того, на факультете естественных и сельскохозяйственных наук была организована профилактическая встреча с участием сотрудников Управления уголовного розыска УВД Хорезмской области — К. Джуманазарова, Ж. Рахимова, а также заместителя декана по работе с молодёжью факультета — Ж. Хайитова.