Bolgariyaning Varna menejment universiteti bilan memorandum imzolandi
Bugun xalqaro "QUARTZ" loyihasi doirasida Bolgariyaning Varna menejment universiteti vitse-prezidenti Vanina Valcheva hamda Xalqarolashtirish va global hamkorlik bo‘yicha direktori Christina Armutliyeva universitetga tashrif buyurdi.
Mehmonlar bilan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar prorektor A.Atamurotov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i O.Sotiboldiyev hamda tegishli mas’ullar uchrashdilar. Uchrashuv davomida Urganch davlat universiteti va Varna menejment universiteti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilinib, tomonlar o‘rtasida memorandum imzolandi.
Mazkur memorandum ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ilmiy va akademik hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi. Jumladan, qo‘shma ilmiy seminarlar, ilmiy-amaliy konferensiyalar, simpoziumlar va boshqa xalqaro tadbirlarni tashkil etish, universitetlarni rivojlantirishga qaratilgan ilmiy-tadqiqot loyihalarida hamkorlik qilish, ilmiy maqola va nashrlarni o‘zaro chop etish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Shuningdek, ushbu memorandum professor-o‘qituvchilar, xodimlar hamda talabalar uchun akademik mobillik almashinuvi, malaka oshirish va ilmiy-amaliy stajirovkalarni tashkil etish imkoniyatlarini ham yaratadi.

Сегодня в рамках международного проекта «QUARTZ» в Ургенчский государственный университет прибыли вице-президент Варненского университета менеджмента (Болгария) Ванина Вальчева и директор по интернационализации и глобальному сотрудничеству Кристина Армутлиева.
Гости провели встречу с проректором по научной работе и инновациям А. Атамуратовым, начальником отдела международного сотрудничества О. Сотиболдиyevым, а также соответствующими ответственными сотрудниками университета. В ходе встречи были обсуждены вопросы установления взаимного сотрудничества между Ургенчским государственным университетом и Варненским университетом менеджмента, по итогам чего стороны подписали меморандум о сотрудничестве.
Данный меморандум направлен на развитие научного и академического сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями. В частности, он охватывает такие направления, как организация совместных научных семинаров, научно-практических конференций, симпозиумов и других международных мероприятий, сотрудничество в научно-исследовательских проектах, направленных на развитие университетов, а также взаимная публикация научных статей и изданий.
Кроме того, меморандум создаёт возможности для академической мобильности профессорско-преподавательского состава, сотрудников и студентов, а также для повышения квалификации и организации научно-практических стажировок.