Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “60611100 – Infokommunikatsiya injiniringi” hamda “60712100 – Qayta tiklanuvchi energiya manbalari” ta’lim yo‘nalishlarini ochish bo‘yicha maxsus davlat akkreditatsiyasidan o'tkazish yuzasidan TSTMA bosh inspektori Nuriddin Ubaydullayev hamda mahalliy va xorijiy ekspertlar Baxtiyor Akmuradov, Isroil Yuldoshev, Azamat Abdymomunov oliygohga tashrif buyurdi. Hindistonlik ekspert Kirti Seth onlayn ishtirok etdi.
Dastlab ekspert komissiya a'zolari ishtirokida yig'ilish o'tkazildi. Unda universitet O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori G.Raximov tomonidan taqdimot asosida oliygoh faoliyati, mavjud ta’lim muhiti, ilmiy salohiyat, moddiy-texnik baza hamda istiqboldagi rivojlanish yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, ta’lim dasturlarining mazmun-mohiyati, ularning universitet strategik rivojlanish yo‘nalishlariga uyg‘unligi, mehnat bozori talablariga mosligi hamda kelgusidagi istiqbollari haqida tegishli kafedra mudirlari tomonidan taqdimot qilindi. Ekspertlar tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar atroflicha muhokama qilindi, savol-javoblar bo’ldi.
Jarayon davomida ekspertlar tomonidan ish beruvchilar bilan ham onlayn muloqot qilindi. Unda yangi ta’lim yo‘nalishlarining bugungi mehnat bozori uchun dolzarbligi, soha ehtiyojlari, zamonaviy mutaxassislarga qo‘yilayotgan talablar hamda bitiruvchilardan kutilayotgan kasbiy kompetensiyalar yuzasidan fikr almashildi.

At Urgench State University, the processes of special state accreditation for new educational programs have begun
Today, at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, the process of special state accreditation was launched for opening the educational programs “60611100 – Infocommunication Engineering” and “60712100 – Renewable Energy Sources.” In this regard, Chief Inspector of TSAMA Nuriddin Ubaydullayev, along with local and international experts Baxtiyor Akmuradov, Isroil Yuldoshev, and Azamat Abdymomunov, visited the university. Indian expert Kirti Seth participated online.
Initially, a meeting was held with the participation of the members of the expert commission. During the meeting, Vice-Rector for Academic Affairs G.Rakhimov delivered a presentation providing detailed information about the university’s activities, existing educational environment, scientific potential, material and technical base, as well as future development directions.
In addition, heads of the relevant departments presented the essence and significance of the educational programs, their alignment with the university’s strategic development goals, their relevance to labor market demands, and their future prospects. The information presented by the experts was thoroughly discussed, followed by a question-and-answer session.
During the process, the experts also conducted an online dialogue with employers. The discussion focused on the relevance of the new educational programs to today’s labor market, industry needs, requirements for modern specialists, and the professional competencies expected from graduates.