"Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovi o'tkazildi
2021-yilning 10-noyabr kuni Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti tomonidan tashkillashtirilgan universitetning ilg'or va iqtidorli talabalari ishtirokidagi
"Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining noyabr oyidagi yakuniy bosqichi bo'lib o'tdi. Universitet talaba-yoshlarining besh muhim tashabbus doirasida kitobxonlik madaniyatini yanada takomillashtirish, badiiy asar mutolaasi orqali ma'naviy barkamollikka erishish, so'z san'atkorlari ijodini o'rganish, targ'ib qilish. ularning asarlaridagi vatanparvarlik, komil inson, sadoqat va hayotga muhabbbat g'oyalarini yoshlar o'rtasida keng targ'ib qilish maqsadida o'tkazilgan ushbu ko'rik-tanlovda universitetning bir guruh shijoatli , iqtidorli talaba-yoshlari o'z mahoratlarini namoyish etdilar.
Tanlovning ikkinchi bosqichi asar bo'yicha tuzilgan savollar asosida viktorina shaklidagi tezkor savol-javob tarzida o'tkazildi. Har bir shart hakamlar hay'ati tominidan baholab borildi. O'zbek adabiyoti durdonalaridan sanalgan Pirimqul Qodirovning "Ona lochin vidosi" romanii bo'yicha natijalarga ko'ra:
1-o'rin: Filologiya fakulteti magistranti Yo'ldosheva Mohira
2-o'rin: Filologiya fakulteti talabasi Hayitboyeva Maftuna
3-o'rin: Filologiya fakulteti talabasi Iskandarova Dinara
Mixail Lermontovning "Zamonamiz qahramoni" romani bo'yicha:
1-o'rin G'ulomjonova Munira
2-o'rin Ibragimova Farngizbonu
3-o'rin Qalandarova Sevara
Tanlov g'oliblari hamda faol qatnashgan talabalar Filologiya fakulteti rahbariyati tomonidan diplom va tashakkurnomalar, esdalik sovg'alari bilan taqdirlandilar.

Проведен конкурс "Читатель школьник"
Организован филологическим факультетом Ургенчского государственного университета 10 ноября 2021 года с участием передовых и талантливых студентов университета. Финальный этап конкурса «Студенческий чтец» прошел в ноябре. В рамках пяти важных инициатив студентов вузов по дальнейшему повышению культуры чтения, достижению духовного совершенства через чтение произведений искусства, изучению и продвижению творчества художников слова. Группа смелых и талантливых студентов университета продемонстрировала свое мастерство в этом конкурсе, который проводился с целью популяризации среди молодежи идей патриотизма, совершенства, преданности и любви к жизни в своих произведениях. Второй этап конкурса проводился в форме викторины в форме викторины на основе вопросов по работе.
Каждое условие оценивалось судейской коллегией. По результатам романа Пиримкула Кадырова «Она сокол видоси», одного из шедевров узбекской литературы:
1 место: магистр филологических наук Юлдашева Мохира
2 место: Хайтбаева Мафтуна, студентка филологического факультета.
3 место: Динара Искандарова, студентка филологического факультета.
По роману Михаила Лермонтова «Герой нашего времени»:
1 место Гуломжонова Мунира
2 место Ибрагимова Фарнгизбону
3 место Каландарова Севара
Победители конкурса и активные студенты были награждены грамотами и благодарственными письмами, сувенирами от руководства филологического факультета.