Bugun, 11-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida talaba-yoshlarning kitobga bo'lgan mehrini yanada oshirish, kitobxonlik madaniyatini yoshlar orasida keng targ'ib qilish maqsadida an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining final soni bo'lib o'tdi. Unda Filologiya va san’at fakulteti professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlari ishtirok qildi.Tanlovda ishtirokchilar rus adabiyotidan I.S.Turgenevning "Накануне", I.A.Goncharovning "Обычной истории", F.M.Dostoyevskiyning "Братьям Карамазовым" asarlari bo'yicha bellashdilar o'zbek adabiyotidan Ahmad A’zamning “Ro'yo yoxud Gulistonga safar”, Erkin SamandarningSulton Jaloliddin”, Tog'ay Murodning “Ot kishnagan oqshom”, Said Ahmadning “Hijron kunlarida” asarlari bo'yicha bellashdilar.
Tanlov ikki bosqich asosida o'tkazildi. 1-bosqich "Annotatsiya mahorati", 2-bosqich "Targ'ibot" sharti hisoblanib, ushbu shartlar davomida moderator tomonidan tavsiya etib borilgan kitoblarning mazmun-mohiyati, g‘oyasi va ahamiyati to‘g‘risida ishtirokchilar o'z sharhlarini bayon etib, kitobxonlik va mutolaa madaniyatini targ‘ib etish jarayonini amalga oshirdilar.Tanlov ishtirokchilarining chiqishlari hakamlar hay'ati tomonidan munosib baholanib borildi.Tanlov natijalariga ko`ra, Filologiya va tillarni o`qitish:rus tili ta`lim yo`nalishi 221-guruh talabasi Ataxanova Y. g`oliblikni qo`lga kiritdi.Tanlov yakunida UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, birinchi prorektor D.Ibadullayev hamda  Filologiya va san'at fakulteti dekani D.G'ayipovlar so'zga chiqib, kitobxonlik hamda kitobning inson ma'naviy olamidagi ahamiyati haqida fikr yuritishdi, bu borada talabalarning muvaffaqiyatlarini e'tirof etishdi. Shuningdek, "Kitobxon talaba" ko'rik-tanlovining final soni g'oliblarini munosib taqdirlashdi.

“Book lover student”
Today, on February 11, at Urganch State University named after Abu Raykhan Beruni, the final edition of the "Book lover student" competition, which is traditionally held in order to further increase the love of students and young people for books, and widely promote reading culture among young people, was held. It was attended by professors, teachers and students of the Faculty of Philology and Art. Participants in the competition competed in the works of Russian literature "Nakanune" by I.S. Turgenev, "Obychnoy istorii" by I.A. Goncharov, "The Brothers Karamazov" by F.M. Dostoyevsky, and "Dream or Journey to Gulistan" by Uzbek literature, "The Sultan" by Erkin Samandar. Jalaluddin", Togai Murad's "The Night of the Horse Whispered", and Said Ahmed's "Days of Hijran" competed.
The competition was held on the basis of two stages. Stage 1 "Skill of Annotation", stage 2 "Promotion" was considered as a condition. During these conditions, the participants stated their comments on the essence, idea and importance of the books recommended by the moderator, and carried out the process of promoting the culture of reading and reading. teaching: Russian language, the student of the 221st group, Y. Atakhanova, won the prize. S. Khodjaniyazov, the first vice-rector D. Ibadullayev and the dean of the Faculty of Philology and Art D. Gayipov spoke and reflected on reading and the importance of books in the human spiritual world, and recognized the success of students in this regard. Also, the winners of the final issue of the "Book lover student" competition were duly awarded.