Urganch davlat universitetida “COVID-19 profilaktikasi va emlash chora-tadbirlari” mavzusida tadbir o`tkazildi
2021-yil 24-sentabr sanasida Urganch davlat universiteti hamda “Yuksalish” umummilliy harakati Xorazm viloyati bo`linmasi bilan hamkorlikda o`tkazilgan ushbu tadbir  Urganch davlat universitetida professor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlari ishtirokida o`tkazildi.
Mazkur tadbirni  “Yuksalish” umummilliy harakati Xorazm viloyati bo`linmasi rahbari, viloyati hokimining maslahatchisi S.Sapayeva  ochib berib, moderatorlik qildi.
Tadbirda so`zga chiqqanlar, xususan UrDU Yoshlar masalalari, ma`naviy-ma`rifiy ishlar bo`yicha prorektori S.Davletov, Xotin–qizlar kengashi raisi Sh.Nurullayeva, shuningdek tadbir mehmonlari  Xorazm viloyati davlat sanitariya-epidemiologiya osoyishta markazi bosh shifokor o`rinbosari Sh.Atajanov hamda  viloyat  Yuqimli kasalliklar shifoxonasi bosh shifokori  Z.Madrimovlar  bugungi  kunda insoniyat  hayotidagi global muammo  COVID-19 pandemiyasiga qarshi  mamlakatimizda olib borilayotgan chora-tadbirlar, xususan, Xorazm viloyatida vaksinatsiya jarayonlarining borishi, COVID -19 ga qarshi vaksina samarali sinov va mavjud profilaktika choralari bilan birgalikda, pandemiyani nazorat ostiga olishga yordam beradigan muhim vositaligi va u inson hayotiga  xavfsiz ekanligi, hozirda emlash uchun  4 xildagi vaksina mavjudligi hamda emlanish tavsiya qilinadigan va tavsiya qilinmaydigan holatlar yuzasidan atroflicha ma`lumot berildi.  Shuningdek, tadbirga yig`ilganlarni  oʼzi va yaqinlarining sogʼligiga befarq boʼlmasdan,  ommaviy emlash jarayonida faol bo`lishga chaqirdilar.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida “Covid-19 profilaktikasi va emlash chora-tadbirlari” mavzusida tadbir o`tkazildi

The event, which was held on September 24, 2021, in cooperation with Urgench State University and the Khorezm regional branch of the Nationwide Movement "Yuksalish", was held at Urgench State University with the participation of professors and students.
The event was opened and moderated by the head of the Khorezm regional branch of the Nationwide Movement "Yuksalish", adviser to the governor of the region S. Sapayeva.
Speakers at the event, in particular, S.Davletov, Vice-Rector for Youth, Spiritual and Educational Affairs of UrSU, Chairwoman of the Women's Council Sh.Nurullayeva, as well as the guests of the event Sh.Atajanov, Deputy Chief Physician of the Khorezm Regional State Sanitary-Epidemiological Center, and Z.Madrimov, Chief Physician of the Regional Infectious Diseases Hospital gave detailed information on the measures taken in our country today against the Covid-19 pandemic, a global problem in human life, in particular, the progress of vaccination in Khorezm region, the COVID-19 vaccine as an important tool to help control the pandemic, along with effective testing and existing preventive measures, its safety for human life, the current availability of 4 types of vaccines and on cases where vaccination is recommended and is not recommended. They also called on those gathered at the event to be active in the process of mass vaccination, not indifferent to the health of himself and his loved ones.