Maktab oʻquvchilari oʻrtasida kimyo va biologiya fanlaridan olimpiada oʻtkazilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil l2-avgustdagi "Kimyo va biologiya yo'nalishlarida uzluksiz ta'lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-4805-son qarori ijrosini, shuningdek, iqtidorli yoshlami qoʻllab-quvvatlash va oliy ta'limga saralab olish hamda umumta'lim maktablari bitiruvchi sinflari o'rtasida ko'p bosqichli olimpiadalarni tashkil etish, shuningdek, Oliy va oʻrta maxsus  talim vazirining 383-sonli buyrugi asosida Xorazm viloyati Xalq taʼlim  boshqarmasiga qarashli umumiy orta talim maktablarining 11-sinf bitiruvchilari ortasida kimyo va biologiya fanlari boyicha 1-tur tuman (shahar) bosqichlari g‘oliblari o‘rtasidagi olimpiadaning 2022-yil 9-aprel kuni Urganch shaharidagi 12-son umumiy o‘rta ta’lim maktabida 2-tur viloyat bosqichi boʻlib oʻtmoqda.  Ushbu bosqich UrDU Tabiiy fanlar fakulteti professor-oʻqituvchilari boshchiligida oʻtkazilmoqda.
Viloyat bosqichida jami 13 ta tuman va shaharlardan kimyo hamda biologiya fanlari bo‘yicha 1-, 2- va 3- o‘rinlarni egallagan 39 tadan maktab bitiruvchilari qatnashmoqdalar.
Olimpiadaning viloyat bosqichi ham 2 turdan iborat bo‘lib, unda o‘quvchilar o‘z bilimlarini kimyo va biologiya fanlaridan masala yechish va amaliy topshiriqlarni bajarish bo‘yicha bellashadilar.

Проводятся олимпиады по химии и биологии среди школьников
На основании реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 12 августа 2020 года №ПП-4805 «О мерах по повышению качества непрерывного образования и научной эффективности в области химии и биологии», на основе поддержки одаренной молодежи и приема в высшие учебные заведения, а также организация многоэтапных олимпиад среди выпускников общеобразовательных школ, а согласно приказу Министра высшего и среднего специального образования № 383 от 9 апреля 2022 г. среди победителей 1 тура районных (городских) этапов по химии и биологическим наукам среди выпускников 11 классов общеобразовательных школ Хорезмского областного управления народного образования, в общеобразовательной школе проводится второй тур областного этапа №12 в Ургенче. Этот этап проводится под руководством профессоров и преподавателей факультета естественных наук УрГУ.
Всего в областном этапе принимают участие 39 (по 39 участников на каждое место) выпускников школ, занявших 1, 2 и 3 места по химии и биологии, из 13 районов и городов.
Региональный этап олимпиады также состоит из 2-х туров, в которых школьники соревнуются по химии и биологии в решении задач и выполнении практических заданий.