Maktab oʻquvchilari oʻrtasida kimyo va biologiya fanlaridan olimpiada oʻtkazilmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil l2-avgustdagi "Kimyo va biologiya yo'nalishlarida uzluksiz ta'lim sifatini va ilm-fan natijadorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-4805-son qarori ijrosini, shuningdek, iqtidorli yoshlami qoʻllab-quvvatlash va oliy ta'limga saralab olish hamda umumta'lim maktablari bitiruvchi sinflari o'rtasida ko'p bosqichli olimpiadalarni tashkil etish, shuningdek, Oliy va oʻrta maxsus  talim vazirining 383-sonli buyrugi asosida Xorazm viloyati Xalq taʼlim  boshqarmasiga qarashli umumiy orta talim maktablarining 11-sinf bitiruvchilari ortasida kimyo va biologiya fanlari boyicha 1-tur tuman (shahar) bosqichlari g‘oliblari o‘rtasidagi olimpiadaning 2022-yil 9-aprel kuni Urganch shaharidagi 12-son umumiy o‘rta ta’lim maktabida 2-tur viloyat bosqichi boʻlib oʻtmoqda.  Ushbu bosqich UrDU Tabiiy fanlar fakulteti professor-oʻqituvchilari boshchiligida oʻtkazilmoqda.
Viloyat bosqichida jami 13 ta tuman va shaharlardan kimyo hamda biologiya fanlari bo‘yicha 1-, 2- va 3- o‘rinlarni egallagan 39 tadan maktab bitiruvchilari qatnashmoqdalar.
Olimpiadaning viloyat bosqichi ham 2 turdan iborat bo‘lib, unda o‘quvchilar o‘z bilimlarini kimyo va biologiya fanlaridan masala yechish va amaliy topshiriqlarni bajarish bo‘yicha bellashadilar.

Chemistry and Biology Olympiads are held among schoolchildren
On the basis of the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2020 No PR-4805 "On measures to improve the quality of continuing education and scientific efficiency in chemistry and biology", on the basis of support of talented youth and accptance to higher education, as well as the organization of multi-stage Olympiads among graduates of secondary schools, and according to the order of the Minister of Higher and Secondary Special Education No. 383 on April 9, 2022, the Olympiad among the winners of the 1st round of the district (city) stages in chemistry and biological sciences among the 11th grade graduates of secondary schools of the Khorezm regional department of public education, the second round of the regional stage is being held at the secondary school No. 12 in Urgench. This stage is held under the guidance of professors and teachers of the Faculty of Natural Sciences of UrSU.
A total of 39(39 participantes for each places) school graduates who took 1st, 2nd and 3rd places in chemistry and biology, from 13 districts and cities, are participating in the regional stage.
The regional stage of the Olympiad also consists of 2 rounds, in which students compete in chemistry and biology to solve problems and complete practical tasks.