Aholini ro‘yxatga olish sanasining “nozik vaqt”i haqida nimalarni bilamiz ?
O‘zbekiston Respublikasining “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi Qonuni aholini ro‘yxatga olish sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy hujjat sanaladi.
Ushbu qonunda sohaga oid bir qator tushunchalar qatorida aholini ro‘yxatga olish sanasiga aniq ta’rif berilgan bo‘lib, bu tushuncha aholi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yig‘ish va hisobga olish amalga oshiriladigan aniq payt (yil, oy, kun va soat) ni ifodalaydi.
Аholini ro‘yxatga olish tadbiri 10 kundan 60 kungacha bo‘lgan davrda amalga oshirilishi mumkin. Bu tadbir bir necha kun davomida o‘tkazilsa ham ma’lumotlar aniq bir vaqtda - aholini ro‘yxatga olishning birinchi kuni boshlanish soatidagi (2023- yil 1- noyabr soat 00:00) holati bo‘yicha qayd etiladi. Bu aholini ro‘yxatga olishning nozik vaqti, deb ham ataladi. Masalan, chaqaloq aholini ro‘yxatga olish davrida, ammo ana shu aniq muddatdan keyin tug‘ilgan bo‘lsa, u aholi ro‘yxatiga kiritilmaydi. Lekin kimdir bu aniq nozik muddatda hayot bo‘lib, shundan keyin, ya’ni aholini ro‘yxatga olish davrida vafot etsa, u to‘g‘risidagi ma’lumotlar aholi ro‘yxatiga kiritiladi.
Sanobar Qurbonova,
Viloyat statistika boshqarmasi Ro‘yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o‘tkazish bo‘limi  yetakchi mutaxassisi

What do we know about the "sensitive time" of the census?
The Law of the Republic of Uzbekistan "On Census" is a normative legal act regulating the relations in the field of census.
This law, along with a number of concepts related to the field, clearly defines the date of the census, which includes the exact time (year, month, day, hours) when the collection and accounting of population data is carried out.
The census can take anywhere from 10 to 60 days. Although the event will take place over several days, the data will be recorded at a specific time - the start time of the first day of the census (00:00 on November 1, 2023). This is also called the sensitive time of the census. For example, if a baby is born during the census, but after that date, it will not be included in the census. However, if someone lives for a certain period of time and then dies, that is, during the census, the information about him will be included in the census.
Sanobar Kurbanova,
Leading Specialist of the Registration and Organization Department of the Regional Statistics Office