«Xotin-qizlarning ijtimoiy siyosiy faolligini oshirish, gender tenglik masalalari va gender madaniyati» mavzusidagi respublika o‘quv-seminar oʻz ishini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati hamda O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tashkilotchiligida joriy yil 14-15 aprel sanalariga moʻljallangan  «Xotin-qizlarning ijtimoiy siyosiy faolligini oshirish, gender tenglik masalalari va gender madaniyati» mavzusidagi respublika o‘quv-seminari  oʻz ishini boshladi.
Mazkur o‘quv-seminarga Urganch davlat universiteti mezbonlik qilmoqda va unda oliy ta’lim muassasalarining 150 nafardan ortiq Xotin-qizlar maslahat kengashi raislari ishtirok etmoqdalar.
Seminar ishini UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov ochib berib, mazkur tashrifdan oʻz mamnuniyatini izhor etib, seminar ishiga rivoj tiladi.
Konferensiya ochilishida Xorazm viloyat hokimi oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi G.Qurbonboyeva, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri maslahatchisi  O.Jamoldinovalar soʻzga chiqib, mazkur o‘quv-seminarni tashkil etishning mohiyati, yurtimizda xotin-qizlarning rolini oshirishga qaratilayotgan yuqori eʼtiborga munosib javob qaytargan holda bu kabi oʻzaro tajriba almashishga, samarali ish faoliyatini tashkil etishga katta zamin yaratadigan  uchrashuvlarning ahamiyatini atroflicha bayon etdilar.
Shundan soʻng, seminar ishi kun tartibidagi masalalar yuzasidan oʻz ishini davom ettirdi.
Seminar ishining kun tartibidan O‘zbekistonda ayollar uchun yaratilayotgan imkoniyatlarning huquqiy asosi, mamlakatda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi islohotlarni  amalga oshirishda oliy ta’lim tizimi oldida turgan  dolzarb vazifalar, xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilishning huquq-tartibot organlari bilan ta’lim muassasalarining hamkorligi, oila-turmush doirasida jinoyatlarning sabablari va unga imkon bergan shart-sharoitlar kabi qator dolzarb masalalar oʻrin olgan.
urdu.uz, «Xotin-qizlarning ijtimoiy siyosiy faolligini oshirish, gender tenglik masalalari va gender madaniyati» mavzusidagi respublika o‘quv-seminar oʻz ishini boshladi

Republican training seminar on "Increasing women's social and political participation, issues of gender equality and gender culture" has started
The Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan, the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the State Committee for Family and Women of the Republic of Uzbekistan organized a seminar on April 14-15 the republican training seminar on "Increasing women's social and political participation, issues of gender equality and gender culture" has started.
The seminar is hosted by Urgench State University and is attended by more than 150 chairwomen of the Women's Advisory Board of higher education institutions.
The seminar was opened by the First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual-Educational Affairs of UrSU S.Davletov, who expressed his gratitude with the visit and wished success to the seminar.
At the opening of the conference, Deputy Governor of Khorezm region, Head of the Department of Family and Women G. Kurbanbaeva, Adviser to the Minister of Higher and Secondary Special Education O. Jamoldinova spoke about the importance of organizing this training seminar. In response to the high attention paid to the role of women in our country, they stressed the importance of such meetings, which will create a great basis for the exchange of experiences and the organization of effective work.
After that, the seminar continued its work on the issues on the agenda.
The agenda of the seminar includes the legal framework of opportunities for women in Uzbekistan, the current challenges facing the higher education system in the implementation of reforms to support women in the country, the protection of women from oppression and violence by law enforcement agencies. There are a number of issues that need to be addressed, such as cooperation between educational institutions and the causes of domestic violence.