Yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik ishlari amalga oshirilmoqda
Bugun UrDU rektor maslahatchisi R.Sharipov, Yoshlar bilan ishlash, maʼnaviyat va maʼrifat boʻlimi boshligʻi Sh.Allaberganov hamda Talabalarni turar joy bilan ta‘minlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘limi xodimlari universitetning talabalar turar joylarini yangi oʻquv yiliga tayyorgarlik holatini koʻzdan kechirdilar. O‘rganishlar davomida  kamchiliklar yuzasidan tegishli mas'ul xodimlarga topshiriqlar berildi.
Shuningdek, universitetga yaqin hududdagi ijara xonadonlari mahalla vakillari va yoshlar yetakchilari hamrohligida o'rganildi va uy sohiblari bilan yaratiladigan shart-sharoitlar yuzasidan kelishib olindi. Talaba-yoshlarni ishonchli ijara manzillariga joylashishlari, yashash davrida tartib-intizomni saqlashlari, jamiyatda yurish-turish odoblari hamda turli huquqbuzarliklarni oldini olish borasida mahalla faollari va xonadon egalari bilan hamkorlikda ishlashga kelishildi.
Izoh: bugungi kunda Urganch davlat universitetida 3100 sigʻimga ega talabalar turar joyi kompleksi mavjud. Shundan 800 oʻrin 1-kursga qabul qilinadigan talabalar va ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlar uchun ajratib qoʻyilgan. Qolgan 2300 oʻrin  my.urdu.uz  platformasi orqali onlayn ariza bergan talabalarga taqsimlab berildi.

Подготовка к новому учебному году идет полным ходом
Сегодня Р. Шарипов советник ректора УрГУ,  Ш. Аллаберганов, начальник отдела по работе с молодежью, духовности и просвещения, и сотрудники отдела координации студенческого жилья осмотрели студенческие общежития университета в рамках подготовки к новому учебному году. В ходе исследований были даны поручения соответствующим ответственным работникам относительно недостатков.
Также в сопровождении представителей района и молодежных лидеров изучались сдаваемые в аренду квартиры в районе университета, а условия, которые необходимо создать, согласовывались с арендодателями. Было решено работать с местными активистами и арендодателями, чтобы гарантировать, что студенты поселятся в надежных местах аренды, будут поддерживать порядок во время их пребывания, вести себя в обществе и предотвращать различные преступления.
Справка: на сегодняшний день Ургенчский государственный университет располагает студенческим общежитием вместимостью 3100 мест. Из них 800 мест зарезервировано для студентов, поступивших на 1 курс, и молодежи, нуждающейся в социальной защите. Остальные 2300 мест были выделены студентам, подавшим заявки онлайн через платформу my.urdu.uz.