Ozarbayjon markaziy ilmiy kutubxonasi bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Ayni paytda Urganch davlat universiteti Axborot resurs markazi direktori X.Siddiqov Ozarbayjon Respublikasining poytaxti Baku shahrida joylashgan Ozarbayjon markaziy ilmiy kutubxonasida xizmat safarida boʻlib turibdi. Bir yarim milliondan ortiq kitob fondiga ega mazkur ilmiy kutubxonaga tashrif doirasida Ozarbayjon markaziy ilmiy kutubxonasi va Urganch davlat universiteti oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Endilikda universitet professor-o‘qituvchilari, doktorantlar, magistrlar, ilmiy izlanuvchilar va talabalar ilmiy tadqiqot ishlari yuzasidan ushbu kutubxonaning boy ilmiy fondidan foydalanish imkoniga ega boʻldilar.  Shuningdek, ushbu kelishuv ilmiy tadqiqot faoliyatini olib borishda koʻplab imkoniyatlarni taqdim etadi.
Bugun, 20-iyun kuni Urganch davlat universiteti rahbariyati hamda Ozarbayjon markaziy ilmiy kutubxonasi bosh direktori G.Gariyev va xodimlari ishtirokida ZOOM platformasi orqali uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda har ikki tomon uchun manfaatli bo’lgan memorandumni imzolashdan ko’zlangan maqsad va uning kelgusida ikki qardosh xalq o’rtasida do’stlik aloqalarini yanada mustahkamlashga, ilmiy salohiyatni yuksaltirishga qaratilgan istiqbollari to’g’risida so’z yuritildi.
Oʼrnatilgan ushbu hamkorlik boy ilmiy-madaniy merosi va uzoq yillik tarixiy mushtaraklikka ega  boʻlgan ikki qardosh mamlakat oʻrtasidagi ilmiy va maʼrifiy aloqalarni yanada mustahkamlashiga aminmiz.

Подписан меморандум о сотрудничестве с Центральной научной библиотекой Азербайджана
В настоящий момент директор Центра информационных ресурсов Ургенчского государственного университета Х.Сиддиков находится в командировке в Центральной научной библиотеке Азербайджана, расположенной в столице Азербайджанской Республики Баку. В ходе посещения этой научной библиотеки с коллекцией, насчитывающей более полутора миллионов книг, был подписан меморандум о сотрудничестве между Центральной научной библиотекой Азербайджана и Ургенчским государственным университетом. Теперь профессора-преподаватели университета, докторанты, магистры, научные сотрудники и студенты имеют возможность использовать богатый научный фонд этой библиотеки для научных исследований.  Также это соглашение предоставляет множество возможностей для проведения научно-исследовательской деятельности.
Сегодня, 20 июня, через платформу ZOOM состоялась встреча с участием руководства Ургенчского государственного университета и генерального директора Центральной научной библиотеки Азербайджана Г.Гариева и его сотрудников. На встрече обсуждались цель подписания выгодного для обеих сторон меморандума и его дальнейшие перспективы для дальнейшего укрепления дружественных отношений между двумя братскими народами и повышения научного потенциала.
Мы уверены, что налаженное сотрудничество будет способствовать дальнейшему укреплению научных и образовательных связей между двумя братскими странами, имеющими богатое научное и культурное наследие и давнюю историческую общность.