"Xorazm maqom turkumi" mavzusida mahorat darsi oʻtkazdi.
♻️Shu yilning 17-18-fevral kunlari Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti San'at kafedrasi dotsenti, san'atshunoslik fanlari boʻyicha falsafa doktori (PhD) Raximov Botir Matyoqubovich Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati instituti professor-o‘qituvchilari uchun "Xorazm maqom turkumi" mavzusida mahorat darsi oʻtkazdi.
????Mahorat darsi davomida Xorazm maqomotining tarixiy ildizlari va zamonaviy talqinlari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Xususan, “Xorazm musiqiy tarixchasi” asarida keltirilgan ayrim atamalarning bugungi musiqiy amaliyotda qoʻllanilmayotgani misollar yordamida tushuntirib berildi.

провел мастер-класс на тему «Хорезмский макомный цикл»
♻️ 17-18 февраля этого года доцент кафедры искусств Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни, доктор философии (PhD) по искусствоведению Рахимов Ботир Матёкубович провел мастер-класс на тему «Хорезмский макомный цикл» для профессорско-преподавательского состава Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби.
В ходе мастер-класса была подробно освещена тема исторических корней и современных интерпретаций хорезмских макомов. В частности, на примерах было разъяснено, почему некоторые термины, приведенные в «Хорезмской музыкальной хронике», не используются в современной музыкальной практике.