UrDU BuxDU: Talabalar o‘rtasida basketbol bo‘yicha o‘rtoqlik uchrashuvi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-dekabrdagi “Jamoaviy sport turlarini rivojlantirish va iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimini takomillashtirish” to‘g‘risidagi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti  hamda Buxoro davlat universiteti talabalari o‘rtasida basketbol sport turi bo‘yicha o‘rtoqlik uchrashuvi hamda qo‘shma o‘quv-trenirovka mashg‘ulotlari tashkil etilmoqda.
15–17 mart kunlari davom etadigan mazkur sport tadbiri doirasida ikki oliy ta’lim muassasasi talabalari o‘zaro tajriba almashib, sport mahoratini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shu munosabat bilan Buxoro davlat universiteti talabalari murabbiylari hamrohligida Urganch davlat universitetiga yetib kelishdi.  Bugun musobaqaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, Sport klub raisi o‘rinbosari M.Rahimov, Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A.Xudayberganov, Sport o‘yinlari kafedrasi mudiri F.Masharipov hamda BuxDU murabbiysi O'.Farmonovlar so‘zga chiqib, har ikki universitet talaba sportchilariga musobaqada muvaffaqiyat tilashdi.
Ayni paytda talabalar o‘rtasida basketbol bo‘yicha o‘rtoqlik bahslari boshlandi. Jarayonlarni biz bilan kuzatib boring!
Eslatib o'tamiz, musobaqa va o‘quv-trenirovka yig‘ini yakunida Sport o‘yinlari kafedrasi hamda BuxDU murabbiylari ishtirokida o‘quv seminari o‘tkazish ham rejalashtirilgan.

УрГУ — БухГУ: начались товарищеские соревнования по баскетболу среди студентов
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 4 декабря 2024 года «О развитии командных видов спорта и совершенствовании системы отбора талантливой молодежи» организуются товарищеская встреча по баскетболу и совместные учебно-тренировочные занятия между студентами Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни и Бухарского государственного университета.
В рамках данного спортивного мероприятия, которое продлится с 15 по 17 марта, студенты двух высших учебных заведений смогут обменяться опытом и повысить свои спортивные навыки.
В этой связи студенты Бухарского государственного университета прибыли в Ургенч под руководством своих тренеров. Сегодня состоялась церемония открытия соревнований, в которой выступили первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, заместитель председателя спортивного клуба М.Рахимов, декан факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии А.Худайберганов, заведующий кафедрой спортивных игр Ф.Машарипов, а также тренер БухГУ О.Фарманов, пожелав студентам успехов в соревнованиях.
В настоящий момент начались товарищеские игры по баскетболу среди студентов. Следите за ходом событий вместе с нами!
Напоминаем, что по завершении соревнований и учебно-тренировочного сбора планируется проведение учебного семинара при участии кафедры спортивных игр и тренеров БухГУ.