Urganch davlat universiteti Kengashining 11-majlisi bo‘lib o‘tdi
Bugun Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 11-majlisi o‘tkazildi. Mazkur yig‘ilish universitet rektori Feruza Madrahimova raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi. Majlis avvalida O‘zbekiston Respublikasining siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotiga oid dolzarb jarayonlar yuzasidan siyosiy axborot tinglandi.
Shundan so'ng, yig‘ilish kun tartibiga kiritilgan dolzarb masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot va hisobotlari tinglandi. Jumladan, 2025–2026-o‘quv yili yakunlari bo’yicha universitet Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori hamda O’quv ishlari bo’yicha prorektorlari va tegishli bo'linmalarning hisobotlari tinglandi. Shuningdek, ilmiy markazlar nizomlari hamda "Yozgi maktab" dasturini tasdiqlash, universitet kafedralari kesimida so‘nggi uch o‘quv yili davomida shtatlar taqsimoti bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlili, 2026-yilning birinchi yarmida universitetda “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonun ijrosi yuzasidan olib borilgan ishlar holati atroflicha muhokama etildi. Barcha masalalarni samarali amalga oshirish bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi hamda rektor tomonidan mas’ullarga aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, universitetning tashkiliy tuzilmasiga kiritilgan o‘zgarishlar Ilmiy kengash a’zolari tomonidan tasdiqlandi.
Yig‘ilish yakunida turli masalalar muhokama qilinib, professor-o'qituvchilar OAK ilmiy unvonlariga tavsiya qilindi.

The 11th meeting of the Academic Council of Urgench State University was held
Today, the 11th meeting of the Academic Council of Urgench State University was held. The meeting was chaired by the rector of the University Feruza Madrahimova, with the participation of the members of the Council. At the beginning of the meeting, political information was presented on current processes related to the political, economic, and social life of the Republic of Uzbekistan.
Afterwards, reports and briefings by responsible officials on the urgent issues included in the agenda were heard. In particular, reports on the results of the 2025–2026 academic year were presented by the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work, the vice-rectors for academic affairs and the relevant departments. The meeting also thoroughly discussed the approval of the regulations of scientific centers and the “Summer School” program, the analysis of work carried out on staff allocation across university departments over the past three academic years, as well as the state of implementation of the Law “On appeals of individuals and legal entities” at the university in the first half of 2026. Relevant decisions were adopted to ensure the effective implementation of all issues, and the Rector assigned specific tasks to the responsible officials.
In addition, the changes introduced to the organizational structure of the university were approved by the members of the Academic Council.
At the end of the meeting, various issues were discussed, and members of the teaching staff were recommended for academic titles awarded by the Higher Attestation Commission.