Urganch davlat universiteti Kengashining 11-majlisi bo‘lib o‘tdi
Bugun Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 11-majlisi o‘tkazildi. Mazkur yig‘ilish universitet rektori Feruza Madrahimova raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi. Majlis avvalida O‘zbekiston Respublikasining siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotiga oid dolzarb jarayonlar yuzasidan siyosiy axborot tinglandi.
Shundan so'ng, yig‘ilish kun tartibiga kiritilgan dolzarb masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot va hisobotlari tinglandi. Jumladan, 2025–2026-o‘quv yili yakunlari bo’yicha universitet Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori hamda O’quv ishlari bo’yicha prorektorlari va tegishli bo'linmalarning hisobotlari tinglandi. Shuningdek, ilmiy markazlar nizomlari hamda "Yozgi maktab" dasturini tasdiqlash, universitet kafedralari kesimida so‘nggi uch o‘quv yili davomida shtatlar taqsimoti bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlili, 2026-yilning birinchi yarmida universitetda “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonun ijrosi yuzasidan olib borilgan ishlar holati atroflicha muhokama etildi. Barcha masalalarni samarali amalga oshirish bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi hamda rektor tomonidan mas’ullarga aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, universitetning tashkiliy tuzilmasiga kiritilgan o‘zgarishlar Ilmiy kengash a’zolari tomonidan tasdiqlandi.
Yig‘ilish yakunida turli masalalar muhokama qilinib, professor-o'qituvchilar OAK ilmiy unvonlariga tavsiya qilindi.

Сегодня состоялось 11-е заседание Учёного совета Ургенчского государственного университета. Заседание было организовано под председательством ректора университета Ферузы Мадрахимовой с участием членов Совета. В начале заседания была заслушана политическая информация об актуальных процессах, связанных с политической, экономической и социальной жизнью Республики Узбекистан.
Затем были заслушаны информация и отчёты ответственных лиц по актуальным вопросам, включённым в повестку дня. В частности, по итогам 2025–2026 учебного года были заслушаны отчёты первого проректора по вопросам молодёжи и духовно-просветительской работе, проректоров по учебной работе и соответствующих подразделений университета. Кроме того, были всесторонне обсуждены вопросы утверждения положений научных центров и программы «Летняя школа», анализа проведённой работы по распределению штатных единиц в разрезе кафедр университета за последние три учебных года, а также состояния исполнения Закона «Об обращениях физических и юридических лиц» в университете за первое полугодие 2026 года. По всем вопросам были приняты соответствующие решения, направленные на их эффективную реализацию, а ректором были даны конкретные поручения ответственным лицам.
Также членами Учёного совета были утверждены изменения, внесённые в организационную структуру университета.
В завершение заседания были обсуждены различные вопросы, а профессорско-преподавательский состав был рекомендован к учёным званиям ВАК.