Universitet oʻqituvchilari tomonidan maktablarda toʻgarak mashgʻulotlari olib borilmoqda.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetiga biriktirilgan umumta’lim maktablari bilan hamkorlik ishlari izchil davom etmoqda. Bugun, 27-yanvar kuni Xiva shahridagi 56-son ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabida Xorijiy filologiya fakulteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi Farrux Iskandarov tomonidan ingliz tili to‘garagining navbatdagi mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mashg‘ulot “Save the Earth” (Yer sayyorasini asraylik) mavzusiga bag‘ishlanib, o‘quvchilarda ekologik madaniyatni shakllantirish, shuningdek, ingliz tilida erkin fikr bildirish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratildi. Dars jarayonida o‘quvchilar atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi fikr va tashabbuslarini ingliz tilida bayon etib, turli interaktiv savol-javoblar orqali o‘z bilimlarini mustahkamlashdi.Shuningdek, o‘qituvchi tomonidan o‘quvchilarning fanga bo‘lgan qiziqishlari o‘rganilib, ularning kelajakda kim bo‘lish istagi, tanlamoqchi bo‘lgan kasblari haqida ingliz tilida suhbat olib borildi.Mazkur dars mashg‘uloti o‘quvchilar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilinib, ularning ingliz tilini o‘rganishga bo‘lgan ishtiyoqini yanada oshirdi.

Преподаватели университетов проводят клубные занятия в школах.
Сотрудничество со средними школами, прикрепленными к Ургенчскому государственному университету имени Абу Райхона Беруни, ведется на постоянной основе. 27 января в специализированной государственной средней школе № 56 города Хивы состоялось очередное заседание клуба английского языка, которое провел Фаррух Искандаров, преподаватель кафедры английского языка и литературы факультета иностранной филологии.
Урок по теме "Спасем Землю", посвященный этой теме и направленный на развитие экологической культуры среди учащихся, а также на совершенствование их навыков свободного выражения своих мыслей на английском языке. Во время урока студенты выразили свои мысли и инициативы по охране окружающей среды на английском языке и закрепили свои знания в ходе различных интерактивных занятий. Кроме того, учитель выяснил интересы учеников к предмету и побеседовал с ними на английском языке о том, кем они хотят стать в будущем и какие профессии рассматривают. Этот урок был встречен студентами с большим интересом, что еще больше повыси их энтузиазм к изучению английского языка.