“Jismoniy tayyorgarlik darajasi” sport sinovlari
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 15-yanvardagi "Aholining jismoniy tayyorgarlik darajasini baholash bo'yicha sport sinovlarini tashkil etish va o'tkazish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorining ijrosini ta'minlash maqsadida bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Jismoniy tayyorgarlik darajasi” sport musobaqalari o'tkazildi.
Jismoniy tayyorgarlik sinovlarini qabul qilish jarayonlarida Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A.Xudayberganov, Sport klubi raisi o'rinbosari M.Raximov, Sport o‘yinlari kafedrasi mudiri F.Masharipov hamda Yakka kurash kafedrasi mudiri N.Ro'zmetovlar boshchiligida  oliygohning turli fakultetlaridan 300 dan ortiq talaba o'g'il-qizlari ishtirok etishdi. Unda talabalar ixtiyoriy sport sinovlari: 60 metrga yugurish, gavdani bukib yozish, basketbol to'pini savatga otish, 3x10 metrga mokisimon yugurish va arg'imchida sakrash bo'yicha o’zaro bellashishdi.

Sports tests for assessing the level of physical fitness
In order to ensure the implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 15, 2022, ‘On Measures for Organizing and Conducting Sports Tests to Assess the Level of Physical Fitness of the Population,’ today the sports competitions titled ‘Physical Fitness Level’ were held at Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni.
During the process of administering the physical fitness tests, more than 300 male and female students from various faculties of the university took part under the leadership of A. Khudayberganov, Dean of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology; M. Rakhimov, Deputy Chairman of the Sports Club; F. Masharipov, Head of the Department of Sports Games; and N. Ruzmetov, Head of the Department of Martial Arts.
As part of the competitions, students competed in voluntary sports tests, including a 60-meter sprint, trunk flexion and extension exercises, basketball shooting, a 3×10-meter shuttle run, and rope jumping.