“Jismoniy tayyorgarlik darajasi” sport sinovlari
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 15-yanvardagi "Aholining jismoniy tayyorgarlik darajasini baholash bo'yicha sport sinovlarini tashkil etish va o'tkazish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorining ijrosini ta'minlash maqsadida bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Jismoniy tayyorgarlik darajasi” sport musobaqalari o'tkazildi.
Jismoniy tayyorgarlik sinovlarini qabul qilish jarayonlarida Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti dekani A.Xudayberganov, Sport klubi raisi o'rinbosari M.Raximov, Sport o‘yinlari kafedrasi mudiri F.Masharipov hamda Yakka kurash kafedrasi mudiri N.Ro'zmetovlar boshchiligida  oliygohning turli fakultetlaridan 300 dan ortiq talaba o'g'il-qizlari ishtirok etishdi. Unda talabalar ixtiyoriy sport sinovlari: 60 metrga yugurish, gavdani bukib yozish, basketbol to'pini savatga otish, 3x10 metrga mokisimon yugurish va arg'imchida sakrash bo'yicha o’zaro bellashishdi.

В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 января 2022 года “О мерах по организации и проведению спортивных испытаний по оценке уровня физической подготовленности населения” сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни были проведены спортивные соревнования “Уровень физической подготовленности”.
В процессе приёма испытаний по физической подготовленности под руководством декана факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии А. Худайберганова, заместителя председателя спортивного клуба М. Рахимова, заведующего кафедрой спортивных игр Ф. Машарипова, а также заведующего кафедрой единоборств Н. Рузметова приняли участие более 300 студентов и студенток из различных факультетов университета.
В ходе соревнований студенты состязались в добровольных спортивных испытаниях, включающих бег на 60 метров, сгибание и разгибание туловища, броски баскетбольного мяча в корзину, челночный бег 3×10 метров и прыжки на скакалке.