Rektoroldi kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova raisligida rektor huzuridagi kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish avvalida universitetda o‘tkazilgan kasbiy (ijodiy) imtihonlarning yakunlari, 2026/2027-o‘quv yili uchun qabul jarayonlarining borishi muhokama qilindi.
Shuningdek, talabalar bandligini ta’minlash, “Kelajakka qadam” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilindi. Universitet ilmiy va pedagogik salohiyatidan samarali foydalanish, mavjud imkoniyatlar asosida “Spin-off” korxonalar hamda yangi o‘quv yilidan boshlab turli yo‘nalishlarda xizmat ko‘rsatish markazlarini tashkil etish masalalari yuzasidan takliflar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish davomida universitetda besh kunlik ish rejimiga bosqichma-bosqich o‘tish istiqbollari bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi.
Bundan tashqari, ilmiy va innovatsion ishlanmalarni amaliyotga tatbiq etish, ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish, ilmiy g‘oyalar va istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Startapchilar klubi”ni tashkil etish, shuningdek, universitetni kompleks akkreditatsiyadan o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Kun tartibidan bitiruvchilarga diplom topshirish jarayonlarini samarali tashkil etish, talabalar o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari, qayta o‘qishni tashkil etish, talabalarning ijtimoiy faolligini baholash borasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlili ham o‘rin oldi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi barcha masalalar yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriq va ko‘rsatmalar berilib, belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

A regular meeting of the Rector’s council was held
Today, a regular meeting of the council under the Rector was held under the chairmanship of Feruza Madrahimova, rector of Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni.
At the beginning of the meeting, the results of the professional (creative) examinations held at the university and the progress of the admission process for the 2026/2027 academic year were discussed.
The work being carried out to ensure student employment and implement the “Step into the Future” programme was also reviewed. Proposals were considered regarding the effective use of the university’s academic and teaching potential, the establishment of spin-off enterprises based on existing opportunities and the creation of service centres in various fields beginning from the new academic year.
During the meeting, issues related to the prospects of the university’s gradual transition to a five-day working week were also discussed.
In addition, particular attention was paid to putting scientific and innovative developments into practice, further strengthening cooperation with manufacturing enterprises, establishing the “Startup Club” to support scientific ideas and promising projects, and preparing the university for comprehensive accreditation.
The agenda also included an analysis of the work being carried out to effectively organise the diploma-awarding process, review students’ academic performance, organise repeat study and evaluate students’ social engagement.
At the conclusion of the meeting, the responsible officials were given specific instructions and directives, and appropriate measures were determined to ensure the timely and high-quality implementation of the assigned tasks.