Rektoroldi kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova raisligida rektor huzuridagi kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish avvalida universitetda o‘tkazilgan kasbiy (ijodiy) imtihonlarning yakunlari, 2026/2027-o‘quv yili uchun qabul jarayonlarining borishi muhokama qilindi.
Shuningdek, talabalar bandligini ta’minlash, “Kelajakka qadam” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilindi. Universitet ilmiy va pedagogik salohiyatidan samarali foydalanish, mavjud imkoniyatlar asosida “Spin-off” korxonalar hamda yangi o‘quv yilidan boshlab turli yo‘nalishlarda xizmat ko‘rsatish markazlarini tashkil etish masalalari yuzasidan takliflar ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish davomida universitetda besh kunlik ish rejimiga bosqichma-bosqich o‘tish istiqbollari bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi.
Bundan tashqari, ilmiy va innovatsion ishlanmalarni amaliyotga tatbiq etish, ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish, ilmiy g‘oyalar va istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Startapchilar klubi”ni tashkil etish, shuningdek, universitetni kompleks akkreditatsiyadan o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Kun tartibidan bitiruvchilarga diplom topshirish jarayonlarini samarali tashkil etish, talabalar o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari, qayta o‘qishni tashkil etish, talabalarning ijtimoiy faolligini baholash borasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlili ham o‘rin oldi.
Yig‘ilish yakunida kun tartibidagi barcha masalalar yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriq va ko‘rsatmalar berilib, belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Сегодня под председательством ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни Ферузы Мадрахимовой состоялось очередное заседание Совета при ректоре.
В начале заседания были обсуждены итоги проведённых в университете профессиональных (творческих) экзаменов и ход приёмной кампании на 2026/2027 учебный год.
Также была рассмотрена работа, проводимая в целях обеспечения занятости студентов и реализации программы «Шаг в будущее». Обсуждены предложения по эффективному использованию научного и педагогического потенциала университета, созданию спин-офф-предприятий на основе имеющихся возможностей, а также организации центров оказания услуг по различным направлениям с нового учебного года.
В ходе заседания также были обсуждены вопросы, связанные с перспективами поэтапного перехода университета на пятидневный режим работы.
Кроме того, особое внимание было уделено внедрению научных и инновационных разработок в практику, дальнейшему укреплению сотрудничества с производственными предприятиями, созданию «Клуба стартаперов» в целях поддержки научных идей и перспективных проектов, а также подготовке университета к прохождению комплексной аккредитации.
В повестку дня также вошёл анализ работы, проводимой по эффективной организации процесса вручения дипломов выпускникам, рассмотрению показателей успеваемости студентов, организации повторного обучения и оценке социальной активности студентов.
По завершении заседания ответственным лицам были даны конкретные поручения и указания, а также определены соответствующие меры по обеспечению своевременного и качественного выполнения поставленных задач.