UrDUda senator va yoshlar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Bugun, payshanba — “Yoshlar kuni” munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sayyora Abdikarimova Urganch davlat universitetida bo‘lib, yoshlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Muloqot avvalida universitet rektori Feruza Madrahimova mamlakatimiz qonunchilik tizimi va Oliy Majlis Senati faoliyati haqida talabalarga ma’lumot berib o’tdi. So’ngra muloqot davomida senator S.Abdukarimova tomonidan mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosatini izchil amalga oshirish, yoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularning ta’lim olishi, ilm-fan bilan shug‘ullanishi, kasb-hunar egallashi hamda o‘z salohiyatini namoyon etishi uchun yaratilayotgan keng imkoniyatlar haqida to’xtaldi. Yoshlarning tashabbuskorligi, bilim va ilmga intilishi, yangilikka ochiqligi hamda jamiyat hayotidagi faol ishtiroki bugungi taraqqiyotning muhim omillaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, yoshlarga Oliy Majlis Senatining faoliyati, qonun ijodkorligi jarayoni, qonunlarning ishlab chiqilishi va qabul qilinish bosqichlari haqida ham tushunchalar berilib, yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Muloqotda O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Xorazm viloyati Kengashi raisi Dilshod Atamurodov ham ishtirok etib, yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan loyihalar va tashabbuslar xususida fikr-mulohazalarini bildirdi.
Talabalar tomonidan bildirgan savollar, o‘z takliflari bilan qatnashgan faol muloqot mazkur uchrashuvni yanada mazmunli qildi.

В УрГУ состоялась встреча сенатора с молодежью
Сегодня, в четверг, по случаю Дня молодежи заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным и водохозяйственным вопросам и экологии Сайёра Абдикаримова посетила Ургенчский государственный университет и провела открытый диалог с молодежью.
В начале встречи ректор университета Феруза Мадрахимова ознакомила студентов с законодательной системой страны и деятельностью Сената Олий Мажлиса. Затем сенатор С. Абдикаримова рассказала о последовательной реализации государственной молодежной политики в Узбекистане, защите прав и интересов молодежи, а также о широких возможностях, создаваемых для получения образования, занятия наукой, овладения профессией и раскрытия своего потенциала. Было особо подчеркнуто, что инициативность молодежи, стремление к знаниям и науке, открытость новому и активное участие в жизни общества являются одними из важнейших факторов современного развития.
Молодым людям также рассказали о деятельности Сената Олий Мажлиса, законотворческом процессе, этапах разработки и принятия законов. Особое внимание было уделено вопросам повышения правовой грамотности молодежи.
В диалоге также принял участие председатель Хорезмского областного совета Союза молодежи Узбекистана Дилшод Атамуродов, который высказал свои мнения о проектах и инициативах, направленных на поддержку молодежи.
Вопросы, заданные студентами, их предложения и активное участие в диалоге сделали встречу еще более содержательной.