UrDU jamoasi “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida sayohatda bo'ldilar
Urganch davlat universitetining 50 nafar professor-o'qituvchilari va ishchi xodimlaridan iborat jamoasi 9–13-avgust kunlari "Dolzarb 90 kun" loyihasi doirasida “Yangi O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” shiori ostida Toshkent-Samarqand shaharlarida sayohatda bo'ldilar.
Sayohatchilar dastlab Toshkent shahridagi Islom sivilizatsiyasi markazida bo‘ldilar. Bu yerda Islom sivilizatsiyasining jahon tamadduniga qo‘shgan ulkan hissasini aks ettiruvchi noyob eksponatlar, tarixiy manbalar va zamonaviy ekspozitsiyalar bilan yaqindan tanishdilar.
Shundan so‘ng, sayohatchilar Temuriylar tarixi davlat muzeyida bo‘lib, Amir Temur va temuriylar davriga oid tarixiy manbalar, qo‘lyozmalar hamda madaniy meros namunalarini ko‘zdan kechirdilar. Muzey eksponatlari orqali temuriylar davridagi davlat boshqaruvi, ilm-fan, madaniyat va me’morchilik taraqqiyoti bilan yaqindan tanishdilar.
Sayohatning keyingi manzilida jamoa Samarqand viloyatidagi Imom Buxoriy yodgorlik majmuasida bo'ldilar. Bu yerda islom olamining yirik mutafakkiri, buyuk muhaddis, hadis ilmining sultoni Imom Buxoriyning bebaho ilmiy-ma’naviy merosi bilan tanishib, majmuada amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari va ziyoratchilar uchun yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdilar.
Mazkur sayohat jamoa a’zolarining mazmunli hordiq chiqarishi bilan bir qatorda, yurtimizning boy tarixiy, madaniy va ma’naviy merosini yaqindan o‘rganishga xizmat qildi.

Коллектив УрГУ совершил поездку в рамках проекта «Долзарб 90 кун»
Коллектив Ургенчского государственного университета в составе 50 профессоров, преподавателей и сотрудников с 9 по 13 августа совершил поездку по Ташкенту и Самарканду в рамках проекта «Долзарб 90 кун» под девизом «Путешествуй по Новому Узбекистану!»
Первым пунктом поездки стал Центр исламской цивилизации в Ташкенте. Здесь участники ознакомились с уникальными экспонатами, историческими источниками и современными экспозициями, отражающими значительный вклад исламской цивилизации в развитие мировой цивилизации.
Затем участники посетили Государственный музей истории Темуридов, где ознакомились с историческими источниками, рукописями и образцами культурного наследия, относящимися к эпохе Амира Темура и Темуридов. Экспонаты музея позволили им глубже познакомиться с развитием государственного управления, науки, культуры и архитектуры в эпоху Темуридов.
Следующим пунктом поездки стал Мемориальный комплекс Имама Бухари в Самаркандской области. Здесь участники ознакомились с бесценным научным и духовным наследием Имама Бухари — выдающегося мыслителя исламского мира, великого мухаддиса и одного из крупнейших авторитетов в науке о хадисах. Они также осмотрели проведённые на территории комплекса масштабные созидательные работы и созданные для посетителей и паломников условия.
Наряду с содержательным отдыхом членов коллектива эта поездка способствовала более глубокому знакомству с богатым историческим, культурным и духовным наследием нашей страны.