Vengriya stipendiyalari dasturida qatnashish uchun hujjatlar qabuli davom etmoqda
“Arizalar qabuli to‘g‘risida e'lon” (“Call for Applications” – hujjatlarni topshirish tartibi) bilan tanishib chiqishingizni so‘raymiz. Stipendium Hungaricum – https://stipendiumhungaricum.hu/apply/ veb-saytida keltirilgan.
O‘zbekiston tomonidan muvofiqlashtiruvchi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi hisoblanadi.
Vengriya hukumati tomonidan e'lon qilingan "Stipendium Hungaricum" stipendiya dasturiga ariza topshirishning oxirgi muddati — 2022 yil 16 yanvar', 14:00 (Markaziy Yevropa vaqti (CET)).
Ushbu stipendiya dasturi doirasida Vengriya tomoni O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun 2023/2024 o‘quv yilida quyidagi tartibda jami 170 ta ta'lim grantlarini taqdim etadi:
20 ta o‘rin – bakalavriat;
10 ta o‘rin — bakalavriat magistratura bilan birlashtirilgan, ya'ni, hujjatlar bakalavriat ta'lim yo‘nalishi bo‘yicha topshiriladi, unga magistratura (OTM – One time master) ham kiradi, o‘qish muddati ta'lim yo‘nalishiga qarab 5 yoki 6 yil;
60 ta o‘rin – magistratura;
60 ta o‘rin – doktorantura (PhD);
20 ta o‘rin — Jismoniy tarbiya universitetida o‘qish uchun (Budapesht shahrida).
Grantlardan Vengriya universitetlarida qisqa muddatli kurslar uchun ham foydalanish mumkin.
Qo‘shimcha tarzda, quyidagilarni ma'lum qilamiz:
«Arizalar qabuli to‘g‘risida e'lon» («Call for Applications»)ning 3.4.2-bandi yuzasidan ma'lum qilamizki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligiga hujjatlarni onlayn yoki qog‘oz shaklida topshirish talab etilmaydi.
Barcha hujjatlarni onlayn formatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri “Tempus Public Foundation” (Vengriya tomonidan ushbu stipendiya dasturining muvofiqlashtiruvchisi) ko‘rsatgan platformaga yuborish kifoya.
Dastlabki bosqichda hujjatlar Vengriya tomonidan sinchkovlik bilan o‘rganilib, tanlov talablariga javob bermaydigan barcha hujjatlar ro‘yxatdan chiqarib tashlanadi.
“Short list” (saralanganlar ro‘yxati)ni Vengriya tomoni tegishli oliy ta'lim muassasalari bilan maslahatlashganidan so‘ng nomzodlarni 1 dan 170 gacha (asosiy ro‘yxat) va undan keyin 170 dan 340 gacha (zaxira) ketma-ketlikda baholash uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligiga yuboradi.
O‘qishga qabul qilish bo‘yicha yakuniy qaror Vengriya tomonidan qabul qiluvchi Vengriya universitetlarining qarorlari asosida qabul qilinadi.
O‘qishga qabul qilayotgan Vengriya universiteti yoki koordinatorlar, lozim bo‘lganda, nomzodni onlayn interv'yuga taklif qilishlari mumkin.
Nomzodlarning ro‘yxatdagi joylashuvi qat'iy ravishda ajratilgan kvotalar doirasida belgilanadi — 20 (bakalavr), 10 — (bakalavr bilan qo‘shilgan magistratura darajasi), 60 — (magistratura), 60 — (doktorantura), 20 — Jismoniy tarbiya universiteti (Budapesht shahri.).
Ro‘yxatda ketma-ketlik bo‘yicha joylashtirish (baholash) tartibi O‘zbekistonda kadrlar tayyorlashning ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqqan holda belgilanadi.
Muhandislik-texnika, shuningdek, tibbiyot, farmasevtika, biotexnologiya, kimyo, geologiya, fizika, axborot texnologiyalari, sun'iy intellekt, energetika, muqobil energiya manbalari va boshqa shu kabi yo‘nalishlarga hujjat topshirganlarga imtiyoz beriladi.
Oliy ta'lim muassasada ish tajribasi, chet tillarini bilish ahamiyatga ega bo‘ladi. Imtiyoz o‘qishni 2023 yilda tugatmoqchi bo‘lganlarga emas, balki 2023 yilning 16 yanvariga qadar u yoki bu bosqichni tamomlaganlarga beriladi.
O‘z kasbiy faoliyatini respublikada, ayniqsa, oliy, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta'limi tizimida, respublika ilmiy markazlarida va shu kabi muassasalarda davom ettirmoqchi bo‘lgan nomzodlar qo‘llab-quvvatlanadi.

Приём документов для участия в венгерской стипендиальной программе продолжается
Последний срок подачи документов на стипендиальную программу «Stipendium Hungaricum», объявленный правительством Венгрии – 16 января 2022 года, 14:00 (Центральноевропейское время (CET)).
В рамках данной стипендиальной программы венгерская сторона предоставляет 170 образовательных грантов для граждан Республики Узбекистан в следующем порядке:
20 мест – бакалавриат;
10 мест – бакалавриат совмещённый с магистратурой, т.е. документы сдаются для обучения в бакалавриате, который одновременно включает в себя и магистратуру («OTM - One time master), длительность обучения 5 или 6 лет в зависимости от направления образования;
60 мест – магистратура;
60 мест – докторантура (PhD);
20 мест – для обучения в Университете физической культуры (г. Будапешт)
Гранты могут быть использованы также и для прохождения краткосрочных курсов на базе венгерских вузов.
Дополнительно сообщаем:
В отношении пункта 3.4.2 ("Объявление о приёме заявок" - “Call for Applications”) даём пояснение о том, что в Минвуз Республики Узбекистан не требуется сдавать документы – ни в «online», ни в бумажном виде.
Достаточно направить все документы в онлайн формате напрямую на указанную организацией “Tempus Public Foundation” (координатор данной стипендиальной программы с венгерской стороны) онлайн платформу - https://stipendiumhungaricum.hu/apply/.
На первоначальном этапе документы будут тщательно изучены венгерской стороной, которая удалит из списка, все документы, которые не отвечают требованиям конкурса.
Short list – после консультаций с соответствующими вузами будет направлена венгерской стороной в Минвуз Узбекистана для расставления кандидатов в порядке приоритетности от 1 до 170 (основной список) и, далее, от 170 до 340 (резерв).
Окончательное решение о приёме на учёбу будет принимать венгерская сторона, на основе решений принимающих венгерских вузов.
Принимающий венгерский вуз или координаторы, при необходимости, могут пригласить кандидата на онлайн интервью.
Расположение кандидатов в списке будет определяться строго в рамках вышеуказанных квот.
Очерёдность расположения в списке будет определяться в зависимости от приоритетов подготовки кадров в Республике Узбекистан.
Предпочтение будет отдано тем, кто подаёт документы на инженерные и технические специальности, а также медицина, фармацевтика, биотехнология, химия, геология, физика, информационные технологии, искусственный интеллект, энергетика, альтернативные источники энергии и др.
Будет иметь значение стаж работы в вузе, знание иностранных языков. Будет предоставлена привилегия тем, кто закончил ту или иную стадию обучения до 16 января 2023 года, а не тем, кто предполагает завершить обучение в 2023 году.
Будут поддержаны те кандидаты, которые заинтересованы в дальнейшем продолжении своей  профессиональной карьеры в республике, особенно в системе высшего и среднего специального профессионального образования, в научно-исследовательских центрах республики и т.д.
Просим ознакомиться с "Объявлением о приёме заявок" (“Call for Applications” – порядок подачи документов), доступно на сайте Stipendium Hungaricum – https://stipendiumhungaricum.hu/apply/.
Координатор с узбекской стороны – Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.