Vengriya stipendiyalari dasturida qatnashish uchun hujjatlar qabuli davom etmoqda
“Arizalar qabuli to‘g‘risida e'lon” (“Call for Applications” – hujjatlarni topshirish tartibi) bilan tanishib chiqishingizni so‘raymiz. Stipendium Hungaricum – https://stipendiumhungaricum.hu/apply/ veb-saytida keltirilgan.
O‘zbekiston tomonidan muvofiqlashtiruvchi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi hisoblanadi.
Vengriya hukumati tomonidan e'lon qilingan "Stipendium Hungaricum" stipendiya dasturiga ariza topshirishning oxirgi muddati — 2022 yil 16 yanvar', 14:00 (Markaziy Yevropa vaqti (CET)).
Ushbu stipendiya dasturi doirasida Vengriya tomoni O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun 2023/2024 o‘quv yilida quyidagi tartibda jami 170 ta ta'lim grantlarini taqdim etadi:
20 ta o‘rin – bakalavriat;
10 ta o‘rin — bakalavriat magistratura bilan birlashtirilgan, ya'ni, hujjatlar bakalavriat ta'lim yo‘nalishi bo‘yicha topshiriladi, unga magistratura (OTM – One time master) ham kiradi, o‘qish muddati ta'lim yo‘nalishiga qarab 5 yoki 6 yil;
60 ta o‘rin – magistratura;
60 ta o‘rin – doktorantura (PhD);
20 ta o‘rin — Jismoniy tarbiya universitetida o‘qish uchun (Budapesht shahrida).
Grantlardan Vengriya universitetlarida qisqa muddatli kurslar uchun ham foydalanish mumkin.
Qo‘shimcha tarzda, quyidagilarni ma'lum qilamiz:
«Arizalar qabuli to‘g‘risida e'lon» («Call for Applications»)ning 3.4.2-bandi yuzasidan ma'lum qilamizki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligiga hujjatlarni onlayn yoki qog‘oz shaklida topshirish talab etilmaydi.
Barcha hujjatlarni onlayn formatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri “Tempus Public Foundation” (Vengriya tomonidan ushbu stipendiya dasturining muvofiqlashtiruvchisi) ko‘rsatgan platformaga yuborish kifoya.
Dastlabki bosqichda hujjatlar Vengriya tomonidan sinchkovlik bilan o‘rganilib, tanlov talablariga javob bermaydigan barcha hujjatlar ro‘yxatdan chiqarib tashlanadi.
“Short list” (saralanganlar ro‘yxati)ni Vengriya tomoni tegishli oliy ta'lim muassasalari bilan maslahatlashganidan so‘ng nomzodlarni 1 dan 170 gacha (asosiy ro‘yxat) va undan keyin 170 dan 340 gacha (zaxira) ketma-ketlikda baholash uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligiga yuboradi.
O‘qishga qabul qilish bo‘yicha yakuniy qaror Vengriya tomonidan qabul qiluvchi Vengriya universitetlarining qarorlari asosida qabul qilinadi.
O‘qishga qabul qilayotgan Vengriya universiteti yoki koordinatorlar, lozim bo‘lganda, nomzodni onlayn interv'yuga taklif qilishlari mumkin.
Nomzodlarning ro‘yxatdagi joylashuvi qat'iy ravishda ajratilgan kvotalar doirasida belgilanadi — 20 (bakalavr), 10 — (bakalavr bilan qo‘shilgan magistratura darajasi), 60 — (magistratura), 60 — (doktorantura), 20 — Jismoniy tarbiya universiteti (Budapesht shahri.).
Ro‘yxatda ketma-ketlik bo‘yicha joylashtirish (baholash) tartibi O‘zbekistonda kadrlar tayyorlashning ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqqan holda belgilanadi.
Muhandislik-texnika, shuningdek, tibbiyot, farmasevtika, biotexnologiya, kimyo, geologiya, fizika, axborot texnologiyalari, sun'iy intellekt, energetika, muqobil energiya manbalari va boshqa shu kabi yo‘nalishlarga hujjat topshirganlarga imtiyoz beriladi.
Oliy ta'lim muassasada ish tajribasi, chet tillarini bilish ahamiyatga ega bo‘ladi. Imtiyoz o‘qishni 2023 yilda tugatmoqchi bo‘lganlarga emas, balki 2023 yilning 16 yanvariga qadar u yoki bu bosqichni tamomlaganlarga beriladi.
O‘z kasbiy faoliyatini respublikada, ayniqsa, oliy, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta'limi tizimida, respublika ilmiy markazlarida va shu kabi muassasalarda davom ettirmoqchi bo‘lgan nomzodlar qo‘llab-quvvatlanadi.

Acceptance of documents for participation in the Hungarian scholarship program continues
Please familiarize yourself with the "Call for Applications" (procedure for submitting documents). Stipendium Hungaricum is listed on the website https://stipendiumhungaricum.hu/apply/.
The coordinator from Uzbekistan is the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan.
The deadline for applying for the Stipendium Hungaricum scholarship program announced by the Hungarian government is January 16, 2022, 14:00 (CET).
Within the framework of this scholarship program, the Hungarian side will provide a total of 170 educational grants for citizens of the Republic of Uzbekistan in the 2023/2024 academic year in the following order:
20 places - bachelor's degree;
10 places - bachelor's degree combined with master's degree, i.e. documents are submitted for undergraduate studies, which also includes a master's program ("OTM - One time master"), the duration of study is 5 or 6 years, depending on the direction of education;
60 places - master's degree;
60 places - doctoral studies (PhD);
20 places — to study at the University of Physical Education (in Budapest).
Scholarships can also be used for short-term courses at Hungarian universities.
In addition, we would like to inform you that:
With regard to paragraph 3.4.2 (“Announcement of the receipt of applications” - “Call for Applications”), we give an explanation that the Ministry of Higher Education of the Republic of Uzbekistan does not need to submit documents - neither online nor in paper form.
It is enough to send all documents in online format directly to the platform indicated by Tempus Public Foundation (Hungarian coordinator of this scholarship program).
At the initial stage, documents are carefully examined by Hungary, and all documents that do not meet the selection requirements are removed from the list.
"Short list" (list of shortlists) to evaluate candidates sequentially from 1 to 170 (main list) and then from 170 to 340 (reserve) after consultation with the relevant higher education institutions by the Hungarian side It is sent to the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan.
The final decision on admission is made by Hungary based on the decisions of the host Hungarian universities.
The Hungarian admitting university or the coordinators may, if necessary, invite the candidate to an online interview.
The position of candidates on the list is determined within strictly allocated quotas — 20 (bachelor), 10 — (master’s degree combined with bachelor’s), 60 — (master’s degree), 60 — (doctorate), 20 — University of Physical Education (Budapest city.).
The order of placement (evaluation) in the list is determined based on the priorities of personnel training in Uzbekistan.
Preference will be given to those who applied for engineering and technology, as well as medicine, pharmaceuticals, biotechnology, chemistry, geology, physics, information technology, artificial intelligence, energy, alternative energy sources and other similar fields.
Work experience in a higher education institution, knowledge of foreign languages will be important. The privilege is given not to those who want to finish their studies in 2023, but to those who have completed one or another stage by January 16, 2023.
Candidates who want to continue their professional activities in the republic, especially in the system of higher, secondary special and vocational education, in scientific centers of the republic and similar institutions, are supported.