Xalqaro talabalar, doktorantlar, universitet o'qituvchilari, tadqiqotchilar va rassomlar uchun stipendiyalar
Slovakiya Respublikasi hukumati 2005 yilda talabalar, doktorantlar, universitet o‘qituvchilari, tadqiqotchilar va rassomlarning tajriba almashishini qo‘llab-quvvatlash uchun Slovakiya Respublikasining Milliy stipendiyalar dasturini ta’sis etishni ma’qullagan. Slovakiya Respublikasining Milliy stipendiya dasturi doirasidagi stipendiyalar Slovakiya Respublikasining davlat byudjetidan va Evropa Ittifoqidan - NextGenerationEU investitsiyalari doirasida moliyalashtiriladi.
Slovakiya Respublikasining Milliy stipendiya dasturi xalqaro talabalar, doktorantlar, universitet o‘qituvchilari, tadqiqotchilar va rassomlarning Slovakiyadagi oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tashkilotlarida stipendiyant bo‘lishlari uchun tajriba almashishini qo‘llab-quvvatlaydi.

Стипендии для иностранных студентов, аспирантов, преподавателей университетов, исследователей и художников
Правительство Словацкой Республики утвердило создание Национальной стипендиальной программы Словацкой Республики для поддержки мобильности студентов, аспирантов, преподавателей университетов, исследователей и художников в 2005 году. Стипендии в рамках Национальной стипендиальной программы Словацкой Республики финансируются из государственного бюджета Словацкой Республики и из Европейского Союза – NextGenerationEU в рамках Инвестиции: «Поддержка интернационализации академической среды». Компонент: «Привлечение и удержание талантов» Плана восстановления и устойчивости Словацкой Республики.
Национальная стипендиальная программа Словацкой Республики поддерживает мобильность иностранных студентов, аспирантов, преподавателей университетов, исследователей и художников для получения стипендий в высших учебных заведениях и исследовательских организациях Словакии.