ILMIY-TEXNIK LOYIHA MAVZUSI
Tadqiqot shakli. Oliy ta’lim muassasalariga byudjetdan tashqari mablag‘larni jalb etishning samarali va innovatsion mexanizmlarini ishlab chiqish bo‘yicha amaliy loyiha bajariladi.
Ilmiy-tadqiqot natijalari:
Oliy ta’lim muassasalariga byudjetdan tashqari mablag‘larni jalb etish mexanizmi ishlab chiqiladi;
Oliy ta’lim muassasalari mablag‘laridan samarali foydalanish mexanizmi ishlab chiqiladi.
Oliy ta’lim muassasalarida bitiruvchilar jamg‘armasi yoki endaument fondlar tashkil etish mexanizmi ishlab chiqiladi.
Natijalarni sinovdan o‘tkazish: Tadqiqotlar Xorazm viloyati va Toshkent shahrida joylashgan oliy ta’lim muassasalarida sinovdan o‘tkaziladi.
Natijalarni chop etish: Olingan tadqiqot natijalari intellektual mulk ob’ektlari uchun hujjatlar tayyorlanadi. Tadqiqot natijalar  asosida tavsiyanomalar, o‘quv qo‘llanmalar, konferensiya tashkil etiladi hamda nufuzli jurnallarda va Web of  Science, Scopus ma’lumotlar bazasida indeksatsiyalangan jurnallarda maqolalar chop etiladi.

Практические проекты
Форма исследования. Будет реализован практический проект по разработке эффективных и инновационных механизмов привлечения внебюджетных средств в высшие образовательные учреждения.
Результаты исследований:
Будет разработан механизм привлечения внебюджетных средств в высшие учебные заведения;
Будет разработан механизм эффективного использования средств высших учебных заведений.
В высших учебных заведениях будет разработан механизм создания фонда выпускников или фондов endaument.
Испытание результатов: исследования будут апробированы в высших учебных заведениях Хорезмской области и города Ташкента.
Публикация результатов: результаты исследования будут использованы для подготовки документов на интеллектуальную собственность. На основе результатов исследований будут организованы конференции, рекомендации, изданы учебные пособия, а также будут опубликованы статьи в авторитетных журналах и журналах, индексируемых в базах данных Web of Science, Scopus.
Объем финансирования за год-1 млрд. сум.
ОБЩИЙ ОБЪЕМ ФИНАНСИРОВАНИЯ ПРАКТИЧЕСКОГО ПРОЕКТА СОСТАВЛЯЕТ 3 МЛРД. СУМОВ, ИСПОЛНЕНИЕ ПРОЕКТА РАССЧИТАНО НА 3 ГОДА.