Bugun Turkiya Respublikasining Izmir shahrida bo‘lib o‘tayotgan xalqaro ta’lim forumining ilk kunida shartnomalar imzolash marosimi boʻlib oʻtdi.
UrDU rektori B.Abdullayev Turkiyaning yirik universitetlaridan biri hisoblangan Ege universiteti rektori prof. Dr.Necdet Budak bilan ikki oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida uzoq yilga mo‘ljallangan 7 ta hamkorlik shartnomasini  imzoladi. Hamkorlik shartnomalariga ko‘ra, professor-o‘qituvchilarimiz mazkur universitetda stajirovka o‘tashlari, talabalarimiz esa akademik mobillik dasturlarida qatnashishlari, doktorant va tadqiqotchilarimiz esa hamkorlikda ilmiy faoliyat olib borishlari mumkin bo‘ladi.
Taʼkidlash joizki, Ege universiteti Turkiyaning to‘rtinchi, mintaqadagi birinchi va eng ildiz otgan universitetlaridan biridir, unda 60 mingdan ortiq talabalar tahsil oladi. Universitet malakali va miqdoriy ma’lumotlar ishlab chiqarish orqali ilm-fan olamiga global miqyosda hissa qo‘shishni maqsad qilgan bo‘lib, jahonning TOP-800 reytingidan joy olgan nufuzli oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi.
Universitetning birinchi prorektori Prof. Dr. Hakan Atilgan bilan o‘tkazilgan muloqot davomida ikki oliy ta’lim muassasalarini har tomonlama rivojlantirish, amaliy va fundamental loyihalarni birgalikda bajarish kabi muhim va dolzarb masalalar bo‘yicha kelishib olindi.

Urgench State University has signed cooperation agreements with Ege University: our cooperation is expanding
The signing ceremony took place today on the first day of the International Education Forum in Izmir, Turkey.
Rector of UrSU B.Abdullayev met with the rector of Ege University, one of the largest universities in Turkey Prof. Dr. Necdet Budak has signed 7 long-term cooperation agreements between the two universities. Under the cooperation agreements, our professors will be able to do internships at the university, our students will be able to participate in academic mobility programs, and our doctoral students and researchers will be able to conduct joint research activities.
It should be noted that Ege University is one of the fourth in Turkey, the first in the region, and the most established university, with more than 60,000 students. The university aims to make a global contribution to the world of science through the production of qualified and quantitative data and it is considered a prestigious higher education institution ranked in the world's TOP-800.
During the talks with the first vice-rector of the university, Prof. Dr. Hakan Atilgan, the sides agreed on important and important issues, such as the comprehensive development of the two higher education institutions, and the joint implementation of practical and fundamental projects.