4+2 – nazariya va amaliyotning uygʻunlashuvi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Pedagogik taʼlim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi 289-sonli Qarorida  pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari kunduzgi taʼlim shaklida tahsil olayotgan 2-4 bosqich talabalari uchun haftalik oʻquv mashgʻulotlari “4+2 tartibi”da, shu jumladan, darslarning 4 kuni  oliy taʼlim muassasasida, 2 kuni maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida amaliyot oʻtash tartibida olib borilishini taʼminlash belgilangan. Bu boradagi  O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2022-yil 13-iyundagi 202-sonli buyrug‘iga muvofiq, Urganch davlat universitetida maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan.
Bugun, 15-sentabr kuni Xorazm viloyati Maktabgacha taʼlim boshqarmasi tashabbusi bilan Urganch davlat universitetida Pedagogika fakulteti Maktabgacha taʼlim yoʻnalishining 2-3 kurs talabalari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda boshqarmaning Taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʼi F.Roʻzmetov, UrDU Marketing va talabalar amaliyoti bolimi boshligi Q. Yoldoshev, Talim sifatini nazorat qilish inspeksiyasi boshligʻi K.Bobojonov, Maktabgacha taʼlim metodikasi” kafedrasi mudiri N.Qoʻchqorova, Urganch shahridagi MTM mudirlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda soʻz olganlar amaliyot jarayoni va oʻqish jarayonini toʻgʻri tashkil qilish, muassasaning ichki tartib-intizomiga rioya qilish, talabalarning amaliyot Nizomi va dasturi bilan yaqindan tanishishlari lozimligi haqidagi masalalarga atroflicha toʻxtaldilar.
Endilikda talabalar o’zlarining bilim salohiyatini har tomonlama ko’rsatish va tizim bilan yaqindan tanishish, muhitni his qilish imkoniyatiga ega bo’ladilar. 4 kun o’qishda olgan nazariy bilimlarini 2 kun davomida amaliyotda qo’llash imkoniyatiga ega bo’ladi.

4+2 is a combination of theory and practice
Resolution No. 289 of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to improve the quality of pedagogical education and further develop the activities of higher educational institutions training pedagogic personnel" weekly training sessions for the 2-4th year students studying in full-time form of higher educational institutions training pedagogic personnel "in the "4 +2 procedure" it is stipulated, among other things, to provide 4 days of lessons in a higher education institution, 2 days in preschool and general secondary educational institutions in the order of practice. In accordance with the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan No. 202 dated June 13, 2022, cooperation with preschool and general secondary educational institutions has been established at Urganch State University.
Today, on September 15, at the initiative of the Khorezm Region Preschool Education Department, a meeting was held with 2-3 year students of the Preschool Education Department of the Pedagogy Faculty at Urganch State University. The head of the Department of Education Quality Control F. Rozmetov, the head of the Department of Marketing and Student Practice of UrSU K. Yoldoshev, the head of the Inspection of Education Quality Control K. Bobojonov, the head of the Department of "Preschool Education Methodology" N.Kochkarova, Heads of MTM in Urganch and students took part.
The speakers at the meeting discussed in detail the issues of the proper organization of the internship process and study process, compliance with the institution's internal discipline, and the need for students to familiarize themselves with the internship regulations and program.
Now students will have the opportunity to show their knowledge potential in every way, get to know the system closely and feel the environment. He will have the opportunity to apply theoretical knowledge acquired during 4 days of study in practice for 2 days.