4+2 – nazariya va amaliyotning uygʻunlashuvi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Pedagogik taʼlim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi 289-sonli Qarorida  pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy taʼlim muassasalari kunduzgi taʼlim shaklida tahsil olayotgan 2-4 bosqich talabalari uchun haftalik oʻquv mashgʻulotlari “4+2 tartibi”da, shu jumladan, darslarning 4 kuni  oliy taʼlim muassasasida, 2 kuni maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida amaliyot oʻtash tartibida olib borilishini taʼminlash belgilangan. Bu boradagi  O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2022-yil 13-iyundagi 202-sonli buyrug‘iga muvofiq, Urganch davlat universitetida maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan.
Bugun, 15-sentabr kuni Xorazm viloyati Maktabgacha taʼlim boshqarmasi tashabbusi bilan Urganch davlat universitetida Pedagogika fakulteti Maktabgacha taʼlim yoʻnalishining 2-3 kurs talabalari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda boshqarmaning Taʼlim sifatini nazorat qilish boʻlimi boshligʼi F.Roʻzmetov, UrDU Marketing va talabalar amaliyoti bolimi boshligi Q. Yoldoshev, Talim sifatini nazorat qilish inspeksiyasi boshligʻi K.Bobojonov, Maktabgacha taʼlim metodikasi” kafedrasi mudiri N.Qoʻchqorova, Urganch shahridagi MTM mudirlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Uchrashuvda soʻz olganlar amaliyot jarayoni va oʻqish jarayonini toʻgʻri tashkil qilish, muassasaning ichki tartib-intizomiga rioya qilish, talabalarning amaliyot Nizomi va dasturi bilan yaqindan tanishishlari lozimligi haqidagi masalalarga atroflicha toʻxtaldilar.
Endilikda talabalar o’zlarining bilim salohiyatini har tomonlama ko’rsatish va tizim bilan yaqindan tanishish, muhitni his qilish imkoniyatiga ega bo’ladilar. 4 kun o’qishda olgan nazariy bilimlarini 2 kun davomida amaliyotda qo’llash imkoniyatiga ega bo’ladi.

4+2 — это сочетание теории и практики
Постановление Президента Республики Узбекистан № 289 «О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений по подготовке педагогических кадров» еженедельные учебные занятия для студентов 2-4 курсов, обучающихся по очной форме высших учебных заведений по подготовке педагогических кадров» в «порядке 4+2» предусмотрено, в том числе, предусматривать 4 дня занятий в высшем учебном заведении, 2 дня в дошкольных и общеобразовательных средних образовательных учреждениях в порядке В соответствии с приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан №202 от 13 июня 2022 года в Ургенчском государственном университете налажено сотрудничество с дошкольными и общеобразовательными учреждениями.
Сегодня, 15 сентября, по инициативе управления дошкольного образования Хорезмской области состоялась встреча со студентами 2-3 курсов отделения дошкольного образования педагогического факультета Ургенчского государственного университета. Начальник отдела контроля качества образования Ф. Розметов, заведующий отделом маркетинга и студенческой практики УрГУ К. Юлдошев, начальник инспекции контроля качества образования К. Бобожонов, заведующий кафедрой «Дошкольная Методика обучения» Кочкарова Н., руководители ДОУ г. Ургенч и студенты.
Спикеры на встрече подробно обсудили вопросы правильной организации процесса практики и учебного процесса, соблюдения внутренней дисциплины учреждения, а также необходимость ознакомления студентов с положением и программой практики.
Теперь у студентов будет возможность всячески проявить свой потенциал знаний, ближе познакомиться с системой и прочувствовать окружающую среду. У него будет возможность применить теоретические знания, полученные за 4 дня обучения, на практике в течение 2 дней.