Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi
Bugun Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian boshchiligidagi delegatsiya Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida bo‘ldi. Nufuzli mehmonlarni oliygoh rahbariyati iliq qarshi oldi.
Shundan soʻng, elchi Sharlotta Adrian boshchiligidagi delegatsiya vakillari: hamkorlik bo‘limi boshlig‘i, birinchi maslahatchi Vim Riepma, siyosiy ishlar xodimi Tomas Huet, hamkorlik bo‘limi xodimi Paulina Lenik, hamkorlik bo‘limi loyiha rahbari Akmal Rustamov hamda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev va bir guruh masʼullar, shuningdek, Xorazm viloyati hokimi oʻrinbosari Botir Saidov va hokimlik vakillari ishtirokida hamkorlik istiqbollari xususida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda rektor B.Abdullayev Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati, xususan, oʻquv faoliyati, ilmiy salohiyati, xalqaro hamkorlik aloqalari bilan yaqindan tanishtirdi. Hozirda 36 ta davlat bilan 120 dan ortiq hamkorlik memorandumlari mavjudligi qayd etildi. Erasmus+ dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ishlarga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Taʼkidlash joizki, hozirda universitetda Erasmus+ dasturi doirasida 8 ta zamonaviy laboratoriya tashkil etilgan. 400 nafar ziyod professor-oʻqituvchilar xorijiy oliy taʼlim muassasalariga borib, malaka oshirib qaytishdi. Xuddi shunday, chet elning nufuzli oliygohlaridan malakali professor-oʻqituvchilar oʼquv jarayonlariga jalb qilindi. Bugungi kunda ushbu dastur doirasidagi barcha loyihalar taʻlim sifatini yanada rivojlantirishga ulkan hissa qoʻshmoqda.
Albatta, bu kabi istiqbolli natijalar elchi Sharlotta Adrian va delegatsiya vakillarini mamnun qildi. Ushbu hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash istagini bildirishdi. Shuningdek, Erasmus+ keyingi 7 yil uchun oʻz byudjetini ikki barobar oshirgani haqida soʻz yuritilib, bu ilm-fanni rivojlantirish uchun juda katta ahamiyatga egaligi va Yevropa Ittifoqi hamkorlikni doim qoʻllab-quvvatlashga tayyorligini bildirishdi. Uchrashuvda oʻzbek va yevropalik oʻqituvchilar almashinuvini kuchaytirish ham alohida qayd etildi.

Делегация Европейского Союза в Узбекистане посетила Ургенчский государственный университет
Сегодня делегация во главе с послом Европейского Союза в Узбекистане Шарлоттой Адриан посетила Ургенчский государственный университет в рамках визита в Хорезмскую область. Высоких гостей тепло встретило руководство университета.
После этого состоялась встреча с участием представителей делегации во главе с послом Шарлоттой Адриан: начальника отдела сотрудничества, первого советника Вима Репма, сотрудника по политическим вопросам Томаса Хуэта, сотрудника отдела сотрудничества Паулины Леник, руководителя проекта отдела сотрудничества Акмаля Рустамова и Ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев и группа официальных лиц, а также заместитель хокима Хорезмской области Ботир Саидов и представители акимата о перспективах сотрудничества.
На встрече ректор Б.Абдуллаев представил текущую деятельность Ургенчского государственного университета, в частности, образовательную деятельность, научный потенциал, связи международного сотрудничества. Было отмечено, что в настоящее время имеется более 120 меморандумов о сотрудничестве с 36 странами. Особое внимание было уделено работам, проводимым в рамках программы Erasmus+.
Следует отметить, что в настоящее время в университете создано 8 современных лабораторий в рамках программы Erasmus+. Более 400 профессоров и преподавателей уехали в зарубежные вузы и вернулись после повышения квалификации. Точно так же к учебному процессу были привлечены квалифицированные профессора и преподаватели престижных зарубежных вузов. Сегодня все проекты в рамках этой программы вносят большой вклад в дальнейшее развитие качества образования.
Конечно, такие многообещающие результаты порадовали посла Шарлотту Адриан и представителей делегации. Они выразили желание и дальше укреплять эти отношения сотрудничества. Также было упомянуто, что Erasmus+ удвоил свой бюджет на следующие 7 лет, что очень важно для развития науки, и ЕС всегда готов поддержать сотрудничество. На встрече также было отмечено укрепление обмена узбекскими и европейскими учителями.
По завершении официального диалога представителям делегации были вручены символические сувениры университета.