Bugun, 31-iyul kuni abituriyentlar Cholg‘u ijrochiligi: xalq cholg‘ulari (rubob prima, qashqar va afg‘on rubobi) (kunduzgi), Sport faoliyati: (xotin-qizlar sporti yo‘nalishi bo‘yicha) (kunduzgi), Sport faoliyati: kurash (kunduzgi) ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha sinovlarda ishtirok etmoqda. Reja-grafikka muvofiq 118 nafar abituriyent sinovlarda ishtirok etishi kutilmoqda.
Kasbiy (ijodiy) imtihon topshiruvchi  farzandlariga ruhiy dalda bo‘lish istagida ular bilan hamroh bo‘lib kelgan ota-onalar ham hayajonda. Ota-onlar uchun salqin ichimliklar hamda maxsus shinam va salqin kutish joylari tashkil qilingan.
Universitet Madaniyat saroyida bo‘lib o‘tayotgan imtihon jarayonlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri monitor orqali kuzatib o‘tirgan ota-onalar bilan sotsiolog-psixologlar tomonidan soʼrovnomalar oʼtkazish, ularning fikr-mulohazalari, takliflarini o‘rganish ishlari davom etmoqda.
Shuningdek, UrDU “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi tomonidan imtihonlar davrida turli korrupsion holatlarni oldini olish maqsadida abituriyentlarning ota-onalari va yaqinlari bilan “Korrupsiyasiz ijodiy imtihon” mavzusidagi targ‘ibot tadbirlari ham muntazam olib borilmoqda.

Today, July 31, applicants on Musical performance: folk instruments (rubob prima, Kashgar and Afghan rubobi) (full-time), Sports activities: (women's sports) (full-time), Sports activities: wrestling (full-time) education are participating in tests. According to the schedule, 118 applicants are expected to participate in the tests.
Parents who accompany their children who are taking professional (creative) exams are also excited. Cool drinks and special cozy and cool waiting areas are provided for parents.
Surveys are being conducted by sociologists and psychologists with parents who are directly watching the exam process in the Palace of Culture of the University, studying their opinions and suggestions.
Also, in order to prevent various corruption cases during the exams,  the Department of Anti-Corruption "Compliance Control" of UrSU regularly conducts promotional activities on the topic "Creative exam without corruption" with the parents and relatives of the applicants.