Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Urganch davlat universitetining yangi oʻquv binosi bilan tanishdi
Urganch davlat universitetida talabalarning sifatli taʼlim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida joriy yilda 2000 o‘ringa mo‘ljallangan 7 qavatli “Smart” o‘quv binosi qurilib, hozirda jihozlash ishlari ketmoqda.  Bino zamonaviy arxitektura shaharsozlik talablari asosida boʻlib, ayni kunlarda auditoriyalar eng so‘nggi, zamonaviy texnikalar bilan jihozlanmoqda. Ushbu o‘quv binosida 51 ta o‘quv auditoriya, fizika va biologiya yo‘nalishlariga moslashtirilgan 12 ta zamonaviy o‘quv-laboratoriya, 8 ta 100 o‘rinli ma’ruza zallari, 7 ta kompyuter xonasi va boshqa zaruriy xonalar mavjud.
Bugun, 3-avgust kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlib, ushbu yangi oʻquv binosi bilan yaqindan tanishdi. Vazirga universitet rektori Baxrom Abdullayev qurilish, obodonlashtirish, xonalarni jihozlash bo‘yicha qilinayotgan ishlar haqida axborot berdi.
Vazir I.Abdurahmonov bino bilan yaqindan tanisharkan, foydalanishga topshirilish muddatiga qiziqdi. Oʻquv xonalari, maʼruza zallari, oʻquv-laboratoriyalar, talabalarning dam olish joylari, oshxona, kompyuter xonalari, akademiklar uchun ajratilgan xonalarni koʻzdan kechirib, jihozlanish bilan bogʻliq oʻziga hos tavsiyalarni berdi.
Jumladan, bino atroflarida voha iqlimiga mos daraxt va gullar, gujum, qizil teraklarni koʻpaytirish, maʼruza zallariga Xorazmning ulugʻ allomalari, xorazmlik akademiklar va universitet professorlarining nomlarini berish, binoning katta fayesida “Renessans xol” tashkil etib, u yerni turli kitoblar bilan boyitish singari talabalarga har tomonlama bilim va tarbiya beruvchi qiyofani gavdalantiradigan koʻplab tavsiyalar berdi.
Shuningdek, vazir I.Abdurahmonov fizika laboratoriyasida ham boʻlib, u yerda quyosh panellarini oʻrnatishda zarur boʻlgan qismlar ustida ilmiy tadqiqot olib borayotgan yoshlar olimlar, doktorantlar bilan suhbatda boʻldi. Xorijdan keltirilgan yangi avlod quyosh panellarini ishlab chiqarishda ishlatiladigan Ultrasonic uskunasidan foydalanish tartibi bilan qiziqdi. Ilmni ishlab chiqarishga integratsiya qilish borasida oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashdi.
urdu.uz, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Urganch davlat universitetining yangi oʻquv binosi bilan tanishdi

Министр высшего образования, науки и инноваций ознакомился с новым учебным корпусом Ургенчского государственного университета
В целях создания благоприятных условий для получения студентами качественного образования в Ургенчском государственном университете в этом году был построен и в настоящее время оснащается 7-этажный "Умный" учебный корпус на 2000 мест. Здание построено с учетом требований современной архитектуры и градостроительства, в настоящее время ведется оснащение аудиторий новейшим современным оборудованием. В учебном корпусе имеется 51 аудитория, 12 современных учебных лабораторий по физике и биологии, 8 лекционных залов на 100 мест, 7 компьютерных классов и другие необходимые помещения.
Сегодня, 3 августа, министр высшего образования, науки и инноваций Ибрагим Абдурахманов в рамках своего визита в Хорезмскую область посетил Ургенчский государственный университет и ознакомился с новым учебным корпусом. Ректор университета Бахром Абдуллаев проинформировал министра о проводимых работах по строительству, благоустройству и оснащению помещений.
Министра И. Абдурахманова интересовали сроки сдачи здания в эксплуатацию. Он осмотрел учебные аудитории, лекционные залы, учебные лаборатории, места отдыха студентов, кухни, компьютерные классы, комнаты, отведенные для занятий с преподавателями, и дал конкретные рекомендации по оборудованию.
Например, посадить вокруг здания деревья и цветы, соответствующие климату оазиса, вырастить гуджум и красные тополя, присвоить лекционным залам имена великих хорезмских ученых, академиков и профессоров хорезмских университетов, создать в главном зале здания "Зал Возрождения" и обогатить его различными книгами и т.д. было дано множество рекомендаций, воплощающих образ образованного и просвещенного провайдера.
Министр И. Абдурахманов также посетил физическую лабораторию, где побеседовал с молодыми учеными и аспирантами, проводящими научные исследования деталей, необходимых для установки солнечных батарей. Его заинтересовала процедура использования ультразвукового оборудования, применяемого при производстве солнечных панелей нового поколения, импортируемых из-за рубежа. Они поделились своим опытом внедрения науки в производство.