Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Urganch davlat universitetining yangi oʻquv binosi bilan tanishdi
Urganch davlat universitetida talabalarning sifatli taʼlim olishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida joriy yilda 2000 o‘ringa mo‘ljallangan 7 qavatli “Smart” o‘quv binosi qurilib, hozirda jihozlash ishlari ketmoqda.  Bino zamonaviy arxitektura shaharsozlik talablari asosida boʻlib, ayni kunlarda auditoriyalar eng so‘nggi, zamonaviy texnikalar bilan jihozlanmoqda. Ushbu o‘quv binosida 51 ta o‘quv auditoriya, fizika va biologiya yo‘nalishlariga moslashtirilgan 12 ta zamonaviy o‘quv-laboratoriya, 8 ta 100 o‘rinli ma’ruza zallari, 7 ta kompyuter xonasi va boshqa zaruriy xonalar mavjud.
Bugun, 3-avgust kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlib, ushbu yangi oʻquv binosi bilan yaqindan tanishdi. Vazirga universitet rektori Baxrom Abdullayev qurilish, obodonlashtirish, xonalarni jihozlash bo‘yicha qilinayotgan ishlar haqida axborot berdi.
Vazir I.Abdurahmonov bino bilan yaqindan tanisharkan, foydalanishga topshirilish muddatiga qiziqdi. Oʻquv xonalari, maʼruza zallari, oʻquv-laboratoriyalar, talabalarning dam olish joylari, oshxona, kompyuter xonalari, akademiklar uchun ajratilgan xonalarni koʻzdan kechirib, jihozlanish bilan bogʻliq oʻziga hos tavsiyalarni berdi.
Jumladan, bino atroflarida voha iqlimiga mos daraxt va gullar, gujum, qizil teraklarni koʻpaytirish, maʼruza zallariga Xorazmning ulugʻ allomalari, xorazmlik akademiklar va universitet professorlarining nomlarini berish, binoning katta fayesida “Renessans xol” tashkil etib, u yerni turli kitoblar bilan boyitish singari talabalarga har tomonlama bilim va tarbiya beruvchi qiyofani gavdalantiradigan koʻplab tavsiyalar berdi.
Shuningdek, vazir I.Abdurahmonov fizika laboratoriyasida ham boʻlib, u yerda quyosh panellarini oʻrnatishda zarur boʻlgan qismlar ustida ilmiy tadqiqot olib borayotgan yoshlar olimlar, doktorantlar bilan suhbatda boʻldi. Xorijdan keltirilgan yangi avlod quyosh panellarini ishlab chiqarishda ishlatiladigan Ultrasonic uskunasidan foydalanish tartibi bilan qiziqdi. Ilmni ishlab chiqarishga integratsiya qilish borasida oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashdi.
urdu.uz, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Urganch davlat universitetining yangi oʻquv binosi bilan tanishdi

The Minister of Higher Education, Science and Innovation got acquainted with the new educational building of Urganch State University
In order to create favorable conditions for students to receive quality education at Urganch State University, a 7-story "Smart" educational building with 2,000 seats was built this year and is currently being equipped. The building is based on the requirements of modern architecture and urban planning, and the auditoriums are currently being equipped with the latest, modern equipment. This educational building has 51 classrooms, 12 modern educational laboratories for physics and biology, 8 lecture halls with 100 seats, 7 computer rooms and other necessary rooms.
Today, on August 3, the Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrahim Abdurahmanov visited the Urganch State University as part of his visit to the Khorezm region and got acquainted with this new educational building. Rector of the university, Bakhrom Abdullayev, informed the minister about the work being done on construction, beautification, and furnishing of rooms.
Minister I. Abdurahmanov was interested in the term of putting the building into use. He inspected classrooms, lecture halls, educational laboratories, student recreation areas, kitchens, computer rooms, rooms reserved for academics, and gave specific recommendations related to equipment.
For example, trees and flowers suited to the oasis climate around the building, growing gujum and red poplars, giving the lecture halls the names of Khorezm great scholars, academicians and university professors from Khorezm, creating a "Renaissance Hall" in the main hall of the building and enriching it with various books, etc. gave many recommendations that embody the image of a well-educated and educational provider.
Minister I. Abdurakhmanov also visited the physics laboratory, where he had a conversation with young scientists and doctoral students conducting scientific research on the parts necessary for the installation of solar panels. He was interested in the procedure of using Ultrasonic equipment used in the production of new generation solar panels imported from abroad. They shared their experience of integrating science into production.