Urganch davlat universitetida 2023-2024-o‘quv yili uchun oliy taʼlim muassasasining bakalavriat taʼlim yo‘nalishlariga kirish test sinovlari yuzasidan ochiq muloqot oʻtkazildi
Bugun, 16-avgust kuni Urganch davlat universitetida 2023-2024-o‘quv yili uchun oliy taʼlim muassasasining bakalavriat taʼlim yo‘nalishlariga kirish test sinovlari yuzasidan ochiq muloqot boʻlib oʻtdi. Unda viloyatimizning bir guruh ilgʼor bloger va jurnalistlari, jumladan, “Huquq va isteʼmolchi” gazetasi hamda “Hurriyat.uz” internet nashri muharriri Q.Eshchanov, “Murojaat24.uz” internet nashri muhbiri N.Masharipov, “Xorazmliklar” internet nashri bosh muharriri F.Karimov, “Hurriyat.uz” kanali taʼsischisi H.Tangishova, UzA milliy axborot agentligi foto muhbiri B.Saidovlar ishtirok etdi.
Ochiq muloqotda Urganch davlat universiteti Qabul komissiyasi masʼul kotibi, Bioinjeneriya va oziq-ovqat xavfsizligi fakulteti dekani J.Roʻzimov hamda Qabul komissiyasi masʼul kotibi oʻrinbosari, Pedagogika fakulteti dekani A.Xudayberganovlar tomonidan Urganch davlat universitetining 2023-2024-o‘quv yili qabul parametrlari, yangi ochilgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari, magistratura mutaxassisliklari, bakalavriatning sirtqi ta’lim yo‘nalishlari, shuningdek, masofaviy ta’lim shakli, boʻlib oʻtgan kasbiy-ijodiy imtihonlar, oʻqishni koʻchirish, ikkinchi mutaxassislikka qabul jarayonlari haqida batafsil maʼlumotlar berildi.
Maʼlumot oʻrnida aytish joizki, hozirda universitetda 76 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi, 37 ta magistratura mutaxassisliklari va 7 ta qo‘shma ta’lim dasturlarida jami 31 mingdan ziyod talabalar tahsil oladi. 2023/2024 o‘quv yilida jami qabul kvotasi 4084 nafarni tashkil qilmoqda. Buo‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 1047 nafarga ko‘p. Viloyatimizdagi kadrlarga bo‘lgan extiyoj hisobga olinib, 28 ta bakalavraitning kunduzgi, 20 ta sirtqi shakli bo‘yicha yangi ta’lim yo‘nalishlari va 4 ta yangi magistratura mutaxassisliklari ochildi.
– Ijtimoiy himoyaga muhtoj, yolgʻiz ona farzandlari uchun oʻqishga kirishda qanday imtiyozlar mavjud?
– IELTS sertifikatiga ega talabalar uchun test jarayonlarida qanday yengilliklar bor?
– Ikkinchi mutaxassislikda oʻqish tartibi va qabul jarayonlari haqida tushuntirsangiz!
– Magistratura bosqichida xorijdan Oʻzbekistonga oʻqishni koʻchirish imkoni bormi?
– Masofadan turib xorijda magistraturada tahsil olayotgan talaba, oʻzimizda ikkinchi mutaxassislikda oʻqiy oladimi?

An open dialogue was held at the Urganch State University regarding the entrance tests for the bachelor's degree courses of the higher educational institution for the 2023-2024 academic year
Today, on August 16, an open dialogue was held at the Urganch State University regarding the entrance tests for the undergraduate education courses of the higher educational institution for the academic year 2023-2024. A group of advanced bloggers and journalists of our region, including the editor of the "Huquq va ist'ilmochi" newspaper and the online publication "Hurriyat.uz" K. Eshchanov, the reporter of the "Murojaat24.uz" online publication N. Masharipov, the editor-in-chief of the "Khorazmliklar" online publication F. .Karimov, H.Tangishova, founder of "Hurriyat.uz" channel, B.Saidovlar, photo correspondent of UzA national news agency, participated.
In an open dialogue, the responsible secretary of the Urganch State University Admissions Committee, dean of the Bioengineering and Food Safety Faculty J. Rozimov and the deputy responsible secretary of the Admissions Committee, the dean of the Faculty of Pedagogy A. Khudayberganov, gave information on the admission parameters of the Urganch State University for the 2023-2024 academic year,  new opened bachelor's education courses, master's specialties, part-time bachelor's education courses, as well as the form of distance education, professional-creative exams, transfer of studies, admission to the second specialty.
For information, it is worth mentioning that currently more than 31,000 students are studying at the university in 76 undergraduate courses, 37 master's specialties and 7 joint educational programs. The total admission quota for the 2023/2024 academic year is 4084. 1047 more than last academic year. Taking into account the need for personnel in our region, 28 full-time and 20 part-time undergraduate courses and 4 new master's degrees were opened.
Participants of the open dialogue asked many questions and received appropriate answers from the officials. Below some examples from questions asked in the open dialogue:
- What benefits are available for children of single mothers in need of social protection?
- What is the privilege in the test procedures for students with IELTS certificates?
- Please explain the study procedure and admission processes in the second specialty!
- Is it possible to transfer studies from abroad to Uzbekistan at the master's level?
- Can a student who is studying at a master's degree abroad from a distance, study in the second specialty in our country?