Turkiya delegatsiyasi UrDUda bo'ldi
Xikmet Barutchugil hamda uning 27 nafar shogirdidan iborat delegatsiya a'zolarini UrDU rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida universitet rahbariyati iliq qarshi oldi.
Turkiya delegatsiya bilan bo’lib o’tgan uchrashuvda universitetning tegishli fakultet dekanlari va san’at sohasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Urchrashuv avvalida UrDU rektori B.Abdullayev universitet haqida ma’lumot berar ekan, Turkiya oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari tobora  rivojlanib borayotganligini mamnuniyat bilan ta'kidladi. O'z navbatida, Xikmet Barutchugil Ebru sana’tining  kelib chiqish tarixi haqida so’zlab berib, videolavha orqali taqdimot qildi. Shuningdek, Ebru san’atiga oid kitoblarni rektorga taqdim qildi.
Uchrashuvda universitet talaba va professor –o’qituvchilariga Ebru san'atini o’rgatish bo’yicha hamkorlik takliflari bildirildi. Tashrif so‘nggida UrDU rektori B.Abdullayev tomonidan mehmonlarga esdalik sovg’alari taqdim etildi.

Турецкая делегация посетила УрГУ
По инициативе Генерального консульства Узбекистана в Стамбуле 3 сентября этого года Ургенчский государственный университет посетила делегация во главе с представителем искусства "Эбру" Хикметом Барутчугилем.
Хикмет Барутчугил и его 27 студентов были тепло встречены руководством университета во главе с ректором УрГУ Бахромом Абдуллаевым.
Во встрече с турецкой делегацией приняли участие деканы соответствующих факультетов университета и специалисты в области искусства.
Перед началом встречи ректор УрГУ Б.Абдуллаев, предоставив информацию об университете, с удовлетворением отметил, что сотрудничество с турецкими вузами развивается все активнее. В свою очередь, Хикмет Барутчугил представил видеопрезентацию об истории возникновения искусства "Эбру". Он также подарил ректору книги по искусству мраморирования.
В ходе встречи студентам и преподавателям университета были высказаны предложения о сотрудничестве в области преподавания искусства "Эбру". В завершение визита ректор УрГУ Б. Абдуллаев вручил гостям памятные сувениры.