Urganch davlat universitetida “Yarimo‘tkazgichli quyosh elementlari va lazer fizikasi” ilmiy o‘quv markazi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-5032-sonli qarori asosida Urganch davlat universitetida “Yarimo‘tkazgichli quyosh elementlari va lazer fizikasi” ilmiy o‘quv markazi tashkil etildi. Markazda ilmiy – tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish maqsadida sohaga tegishli ilmiy – tadqiqot uskunalari keltirildi va yangilari sotib olinmoqda. Markazda Fizika kafedrasi professor-o‘qituvchilari va doktorantlari ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishmoqda.
Olingan natijalarni amaliyotga joriy qilish borasida ikkita drayver loyiha amalga oshirilmoqda. Loyihalar yakunida ilmiy – tadqiqot ishlanmalarini amaliyotga joriy qilish uchun tavsiyalar beriladi.
Shuningdek, quyosh panellari yig‘ish liniyasini ishga tushirish orqali markazda bizning iqlim sharoitiga mos bo‘lgan quyosh panellari yig‘iladi. Panellar quyosh fotoelektrostansiyasining asosiy qismi hisoblanadi. Agar controller, akkumlyator va invertor qurilmalari mahalliylashtirilsa, quyosh fotoelektrostansiyalarining tannarxi mahalliylashtirish hisobiga arzonlashadi.
Hozirda ushbu ilmiy o‘quv markazda mavjud ilmiy laboratoriya uskunalari quyidagilar:
1. Skanerlovchi elektron mikroskop (COXEM 200 PLUS)
2. Ultrasonic spray (Cheersonic)
3. Spin coater (CY-SP4)
4. Raman spektrometri (Ocean Insight QEPro)
5. Spektrofotometr (UV-5100)
6. Kontakt burchak o‘lchagich ( Ossilla L2004A1)
7. Optik mikroskop (ML-5100)
8. Elektron tarozi (AS-320)
9. Quyosh panellari parametrlarini o‘lchovchi multimetr (PVCHECK)
10. Portativ spektrofotometr (Hopoocolor OHSP-350S)
11. 3D printer (Ender 3 Pro)
12. Lyuksmetr (CENTER 530)
13. Teplovizor (UNI-T UTi165K)
14. Quyosh panellari xususiyatlarini o‘rganish uchun qurilma.
Shuningdek, xarid qilinayotgan ilmiy laboratoriya uskunalari:
1. Quyosh panellarini yig‘ish liniyasi
2. Solar Simulator and Solar Cell I-V Test System Bundle
3. KRÜSS MSA Flexible Liquid Analyzer
4. Post vakuumnыy universalnыy VUP
5. ATR FTIR spektrometr
6. Spektrometr (FTIR-4700)
7. J.A. Woollam M-2000V Spectroscopic Ellipsometer
8. Four-Point Probe
9. UV Ozone Cleaner
10.  PECVD plasma enhanced chemical vapor deposition coating machine
11.  Empyrean X-ray Diffraction System
12.  Sharovaya melnisa
Markazda olib borilayotgan grant loyihalari:
1. UZB-Ind-2021-88-raqamli O‘zbekiston – Indiya hamkorlikdagi loyihasi “Quyosh elementlarida foydalaniladigan nanotuzilmali gidrofobik va supergidrofobik materiallarni o‘rganish mavzusida. (Loyiha rahbari K.R.Yakubov);
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 6-iyuldagi № PQ-307 son qarori 7 ilovasi bilan tasdiqlangan “Quyosh batareyalari uchun samarali kompozision shaffoflashtiruvchi qoplamalar yaratish” mavzusidagi drayver loyiha (Loyiha raxbari K.R.Yakubov );
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 6-iyuldagi № PQ-307 son qarori 7 ilovasi bilan tasdiqlangan “Quyosh panellariga turli tashqi omillarning ta’sirini kompleks o‘rganish uchun kompyuterda boshqariladigan uskuna ishlab chiqarish” drayver loyiha (Loyiha raxbari K.R. Yakubov).
Hozirda Xitoylik hamkorlar bilan loyiha tayyorlash ishlari va ilmiy-tadqiqot ishlari uchun rejali ishlar qilinmoqda.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida “Yarimo‘tkazgichli quyosh elementlari va lazer fizikasi” ilmiy o‘quv markazi tashkil etildi

A scientific educational center "Semiconductor solar elements and laser physics" was established at Urganch State University
Based on the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-5032, the scientific educational center "Semiconductor solar elements and laser physics" was established at Urganch State University. In order to expand the scope of scientific research in the center, relevant scientific and research equipment was brought and new ones are being purchased. Professors and doctoral students of the Department of Physics are conducting scientific research in the center.
Two pilot projects are being implemented to implement the obtained results. At the end of the projects, recommendations are given for the implementation of scientific research developments.
Also, by starting a solar panel assembly line, the center will assemble solar panels suitable for our climate. The panels are the main part of the solar photovoltaic plant. If the controller, battery and inverter devices are localized, the cost of solar photovoltaic power plants will be reduced due to localization.
Currently, the scientific laboratory equipment available in this scientific training center is as follows:
1. Scanning electron microscope (COXEM 200 PLUS)
2. Ultrasonic spray (Cheersonic)
3. Spin coater (CY-SP4)
4. Raman spectrometer (Ocean Insight QEPro)
5. Spectrophotometer (UV-5100)
6. Contact angle meter (Ossilla L2004A1)
7. Optical microscope (ML-5100)
8. Electronic scale (AS-320)
9. Multimeter for measuring parameters of solar panels (PVCCHECK)
10. Portable spectrophotometer (Hopoocolor OHSP-350S)
11. 3D printer (Ender 3 Pro)
12. Luxmeter (CENTER 530)
13. Thermal imager (UNI-T UTi165K)
14. Device for studying the characteristics of solar panels.
Also, scientific laboratory equipment being purchased:
1. Solar panel assembly line
2. Solar Simulator and Solar Cell I-V Test System Bundle
3. KRÜSS MSA Flexible Liquid Analyzer
4. Vacuum universal post VUP
5. ATR FTIR spectrometer
6. Spectrometer (FTIR-4700)
7. J.A. Woollam M-2000V Spectroscopic Ellipsometer
8. Four-Point Probe
9. UV Ozone Cleaner
10. PECVD plasma enhanced chemical vapor deposition coating machine
11. Empyrean X-ray Diffraction System
12. Sharovaya melnisa
Grant projects carried out at the center:
1. Uzbekistan-India joint project No. UZB-Ind-2021-88 "On the topic of studying nanostructured hydrophobic and superhydrophobic materials used in solar cells. (Project leader K.R. Yakubov);
2. The pilot project on the topic "Creation of effective composition transparent coatings for solar cells" approved by Annex 7 of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-307 dated July 6, 2022 (Project leader K.R. Yakubov);
3. The pilot project "Production of computer-controlled equipment for comprehensive study of the influence of various external factors on solar panels" approved by Annex 7 of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-307 dated July 6, 2022 (Project leader K.R. Yakubov ).
Currently, planning work is being done with Chinese partners for project preparation and scientific research.