ECAMPUZ – bu O‘zbekistonning olti hamkor oliy taʼlim muassasasi va Yevropa Ittifoqining nufuzli ikki oliy o‘quv yurti hamkorligi doirasida salohiyatni oshirish bo‘yicha uch yilga mo‘ljallangan qo‘shma Erasmus+ loyihasidir.
Loyihaning asosiy maqsadi O‘zbekistonda oziq-ovqat sektorida “Barqaror o‘sish va ish o‘rinlari” (“Bilimlar uchburchagi, innovatsiya” kichik toifasi) bilan bog‘liq milliy ustuvorliklarni hal qilish uchun salohiyatni oshirish, barqaror vositalarni ishlab chiqish va joriy etishdan iborat.
Ikki haftaga moʻljallangan CAMP-1 dasturida Yevropa universitetlarining 5 nafar professor-o‘qituvchilari: Kopengagen universiteti (Daniya) – ass.prof. Bekzod Xakimov, ass. Tomasz Pawel Czaja; Estremadura universiteti (Ispaniya) – prof. Jorge Ruiz-Carrascal, ass.prof. Mario Estevez Garcia, Dr. Ana Isabel Andres Niyeto singari olimlar talabalarga oziq-ovqat fanlari yoʻnalishi boʻyicha darslar oʻtadi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Ilg‘or texnologiyalar markazi mazkur loyiha koordinatorlari hisoblanadi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida ushbu loyiha yuzasidan hamkorlik shartnomasi imzolangan. Shu munosabat bilan, respublikaning 5 ta oliy taʼlim muassasalari qatorida Urganch davlat universitetining ham 6 nafar magistr va bakalavr talabalari 18-24-sentabr kunlari Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumani, “Yoshlar” oromgohidagi loyiha mashg‘ulotlarida ishtirok etmoqdalar.
Loyihaning navbatdagi darslari 25-30-sentabr kunlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Ilg'or texnologiyalar markazida bo'lib o'tishi rejalashtirilgan.

Студенты УрГУ участвуют в семинарах программы CAMP-1
ECAMPUZ - это трехлетний совместный проект Erasmus+ по наращиванию потенциала в рамках сотрудничества между шестью партнерскими вузами Узбекистана и двумя престижными вузами Европейского Союза.
Основной целью проекта является наращивание потенциала, разработка и внедрение устойчивых инструментов для решения национальных приоритетов, связанных с "Устойчивым ростом и рабочими местами" (подкатегория "Треугольник знаний, инновации") в продовольственном секторе Узбекистана.
В двухнедельной программе CAMP-1 приняли участие 5 профессоров европейских университетов: Ученые Копенгагенского университета (Дания) - асс. проф. Бекзод Хакимов, ассистент. Томаш Павел Чая; Университет Эстремадуры (Испания) - проф. Хорхе Руис-Карраскаль, асс. проф. Марио Эстевес Гарсия и д-р Ана Исабель Андрес Ньето обучают студентов наукам о пищевых продуктах.
Ташкентский институт химической технологии и Центр передовых технологий являются координаторами данного проекта.
Между Ташкентским институтом химической технологии и Урганчским государственным университетом подписано соглашение о сотрудничестве по данному проекту. В связи с этим с 18 по 24 сентября в лагере " Ёшлар" Бостонлыкского района Ташкентской области из 5 высших учебных заведений республики 6 студентов магистратуры и бакалавриата Ургенчского государственного университета принимают участие в обучении по проекту.
Следующие занятия в рамках проекта планируется провести 25-30 сентября в Ташкентском институте химической технологии и Центре передовых технологий.