“Milliy liboslar – millat koʻzgusi” mavzusida anjuman boʻlib oʻtdi
Yurtimiz boʻylab keng nishonlanayotgan "Xon atlas" festivali Urganch davlat universiteti ham yuqori kayfiyatda nishonlanmoqda.
Bugun festival doirasida “Milliy liboslar – millat koʻzgusi” mavzusida anjuman boʻlib oʻtdi. Unda Bosh vazir o’rinbosari  Zulayho Mahkamova, senator Farogʻat Saʼdullayeva, Viloyat hokimi oʻrinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshligʻi Nigora Kutlimuratova, shoira Sayyora Samandarovalar mehmon boʻldi. Universitetimizning  ayol professor-o’qituvchilar va talaba-qizlari milliyligimizni o’zida aks etgan atlas, adras liboslarida ishtirok etdilar.
Anjumanni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berib, milliy qadriyatlarimizni oʻzida mujassam etgan ushbu festival bilan barchani samimiy qutladi.
Anjumanda azaliy qadriyatlarimizni o‘zida ifoda etgan ushbu go‘zal matolar milliy boyligimiz sanalishi, unda xalqimizning shonli o‘tmishi, qadimiy an’analari va o‘ziga xos xususiyatlari mujassamligi, bugun milliy matolarimiz butun dunyoda oʻz muxlislariga egaligi, undagi yorqin ranglar va takrorlanmas naqshlar kishiga xush kayfiyat bag‘ishlashi eʼtirof etildi.
Darhaqiqat, milliy liboslar xalqning qiyofasini koʻrsatuvchi muhim omil hisoblanadi. Dunyo xalqlari ajdodlaridan meros boʻlib qolgan milliy koʻrinish, milliylikni asrash, anʼanalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadi. Xalqimizning ming asrlik oʻtmishi, urf-odat va anʼanalari, estetik qarashlari, milliy qadriyatlarimiz tom maʼnoda milliy matolarimizda aks etadi.

A conference was held on the theme "National costumes - the mirror of the nation".
The "Khan Atlas" festival, which is widely celebrated throughout our country, is also being celebrated at Urganch State University in high spirits.
Today, within the framework of the festival, a conference was held on the topic "National costumes - the mirror of the nation". Deputy Prime Minister Zulayho Mahkamova, Senator Farogat Sadullayeva, Deputy Governor of the Region, Head of the Department of Family and Women Nigora Kutlimuratova, and poetess Sayyora Samandarova were guests. Female professors-teachers and students of our university took part in satin and adras dresses reflecting our nationality.
Bahrom Abdullayev, rector of UrSU, opened the conference with an introduction and warmly welcomed everyone with this festival, which embodies our national values.
At the conference, these beautiful fabrics, which express our ancient values, are considered our national wealth, they embody the glorious past, ancient traditions and unique features of our people, today our national fabrics have their fans all over the world, it was recognized that their bright colors and unrepeatable patterns give a person a good mood.
In fact, national costumes are an important factor that shows the image of the people. The peoples of the world pay special attention to the national appearance inherited from their ancestors, the preservation of nationality, continuation of traditions. Our nation's thousand-year-old past, customs and traditions, aesthetic views, and national values are literally reflected in our national fabrics.