oriy yilning 25-27 oktabr kunlari Qoraqalpoq davlat universitetida oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida matematika fani bo‘yicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi II Xalqaro olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Unda 40 dan ortiq oliy ta’lim muassasalaridan 200 dan ortiq talabalar o'z bilim va ko'nikmalarini sinovdan o'tkazishdi.
Ushbu olimpiada universitetimizning ham talabalari faol ishtirok etib, faxrli natijalarni qoʻlga kiritdilar.
Xususan, Fizika-matematika fakulteti Matematika ta'lim yo'nalishi 2-kurs talabasi Masharipov Anvarbek Oltin medal bilan;
Fizika-matematika fakulteti Matematika ta'lim yo'nalishi 4-kurs talabasi Qo'shnazarov Rasulbek Kumush medal bilan;
Fizika-matematika fakulteti, Matematika ta'lim yo'nalishi 2-kurs talabasi Nurjonov Navro'zbek Bronza medali bilan taqdirlandi.
Universitetimiz talabalarining ushbu yutuqlari buyuk donishmand, dunyo fan va sivilizatsiyasi rivojiga ulkan qo‘shgan matematik olim Muhammad al-Xorazmiyga munosib avlod ekanligini yana bir marotaba isbotladi.
Bu kabi musobaqalar ilmli talaba-yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularni boshlang‘ich va aniq fanlar bilan shug‘ullanishga keng jalb qilish hamda fan sohasidagi xalqaro aloqalarni kengaytirishga o'z hissasini qo'shadi.

UrSU students won 1 gold, 1 silver and 1 bronze medals at the 2nd International Olympiad named after Muhammad Al-Khorazmi
On October 25-27 of this year, the II International Olympiad named after Muhammad al-Khorazmi in mathematics among higher education institutions was held at Karakalpak State University. More than 200 students from more than 40 higher education institutions tested their knowledge and skills there.
Students of our university actively participated in this Olympiad and achieved proud results.
In particular, Masharipov Anvarbek, a 2nd-year student of the Faculty of Physics and Mathematics, with a gold medal;
Koshnazarov Rasulbek, a 4th-year student of the Faculty of Physics and Mathematics, with a silver medal;
Nurjanov Navro'zbek, a 2nd-year student of the Faculty of Physics and Mathematics, Mathematics Education, was awarded the Bronze Medal.
These achievements of the students of our university once again proved that they are a worthy generation of the great sage, mathematician Muhammad al-Khorazmi, who made a great contribution to the development of world science and civilization.
Such competitions contribute to the support of scientific students and young people, their wide involvement in primary and specific sciences, and the expansion of international relations in the field of science.