oriy yilning 25-27 oktabr kunlari Qoraqalpoq davlat universitetida oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida matematika fani bo‘yicha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi II Xalqaro olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Unda 40 dan ortiq oliy ta’lim muassasalaridan 200 dan ortiq talabalar o'z bilim va ko'nikmalarini sinovdan o'tkazishdi.
Ushbu olimpiada universitetimizning ham talabalari faol ishtirok etib, faxrli natijalarni qoʻlga kiritdilar.
Xususan, Fizika-matematika fakulteti Matematika ta'lim yo'nalishi 2-kurs talabasi Masharipov Anvarbek Oltin medal bilan;
Fizika-matematika fakulteti Matematika ta'lim yo'nalishi 4-kurs talabasi Qo'shnazarov Rasulbek Kumush medal bilan;
Fizika-matematika fakulteti, Matematika ta'lim yo'nalishi 2-kurs talabasi Nurjonov Navro'zbek Bronza medali bilan taqdirlandi.
Universitetimiz talabalarining ushbu yutuqlari buyuk donishmand, dunyo fan va sivilizatsiyasi rivojiga ulkan qo‘shgan matematik olim Muhammad al-Xorazmiyga munosib avlod ekanligini yana bir marotaba isbotladi.
Bu kabi musobaqalar ilmli talaba-yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularni boshlang‘ich va aniq fanlar bilan shug‘ullanishga keng jalb qilish hamda fan sohasidagi xalqaro aloqalarni kengaytirishga o'z hissasini qo'shadi.

Студенты УрГУ завоевали 1 золотую, 1 серебряную и 1 бронзовую медали на II Международной олимпиаде имени Мухаммада аль-Хоразми
25-27 октября этого года в Каракалпакском государственном университете прошла II Международная олимпиада имени Мухаммада аль-Хоразми по математике среди высших учебных заведений. В ней свои знания и умения проверили более 200 студентов из более чем 40 вузов.
Студенты нашего университета приняли активное участие в этой олимпиаде и добились высоких результатов.
В частности, Машарипов Анварбек, студент 2-го курса Физико-математического факультета, с золотой медалью;
Кошназаров Расулбек, студент 4-го курса Физико-математического факультета, с серебряной медалью;
Нурджанов Навро'збек, студент 2-го курса Физико-математического факультета, математическое образование, награжден бронзовой медалью.
Эти достижения студентов нашего университета еще раз доказали, что они являются достойным поколением великого мудреца, математика Мухаммада аль-Хоразми, внесшего огромный вклад в развитие мировой науки и цивилизации.
Подобные конкурсы способствуют поддержке научной студенческой и учащейся молодежи, широкому привлечению ее к начальным и специальным наукам, расширению международных связей в области науки.