Obod va fayzli mahalla—yurt koʻrki
Bugun Urganch davlat universitetida “Obod va fayzli mahalla — yurt ko‘rki” shiori ostidagi umumxalq xayriya hashari uyushqoqlik bilan boshlab yuborildi.
Oliygoh  hududida belgilangan reja asosida keng ko‘lamdagi obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib borilmoqda. Hasharda universitet jamoasi, professor-o’qituvchilari hamda koʻngilli talaba-yoshlar faol ishtirok etmoqda.  Barcha daraxtlar oqlanmoqda,  daraxtlarga shakl berilib, hudud atrofi begona o'tlardan tozalanmoqda.
Ushbu xayrli tadbirda Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti jamoasi alohida tashabbus bilan chiqib, manzarali va mevali daraxt ko‘chatlarini ekish va hududni tozalash ishlariga o’zlarining hissasini qo’shishmoqda.

Процветающая и благоприятная махалля – красота страны
Сегодня в Ургенчском государственном университете в организованном порядке стартовала республиканская благотворительная акция под лозунгом «Процветающая и благоприятная махалля – красота страны».
На основании установленного плана на территории университета проводятся масштабные работы по благоустройству и озеленению. В мероприятии активно принимают участие коллектив университета, профессорско-преподавательский состав и студенты-волонтёры. Все деревья подрезаются, деревьям придают форму, очищается территория от сорняков.
На этом знаменательном мероприятии коллектив факультета естественных и сельскохозяйственных наук проявляет особую инициативу и способствует посадке саженцев декоративных и плодовых деревьев, а также уборке территории.