Dilga yaqin san’at, ijod namunasi, kuy-qo‘shiqlar borki, uning ortida el suygan qaysidir iste’dod mehnati bor. O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf ana shunday iste’dodlardan biri edi. Agar hayot boʻlganida el suygan shoir Muhammad Yusuf bugun 70 yoshni qarshilagan boʻlar edi.
Urganch davlat universitetida O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "She'riyat shohsupasi" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni aynan sevimli shoirimiz Muhammad Yusuf tavalludining 70 yilligiga bagʻishlandi.
Urganch davlat universitet rahbariyati, O'zbek filologiyasi fakulteti professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlari ishtirokida tashkil etilgan tadbirni universitet rektori B.Abdullayev ochib berib, shoir shaxsi va uning ijodiy mahorat borasida fikrlarini bildirdi.
Tanlov O'zbek tili ta'lim yo'nalishi talabalari uchun O'zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf she'riyati, Rus tili ta'lim yo'nalishi talabalari uchun esa rus shoirasi Marina Ivanova Svetayeva ijodi yuzasidan oʻtkazilib, unda fakultetning 11 nafar talabasi 2 shart asosida o'zaro bellashdilar. Badiiy qismda Amaliy filologiya ta'lim yo'nalishi 221-guruh talabalarining chiqishlari namoyish etildi.
Tanlov davomida badiiy chiqishlarning har birida shoir Muhammad Yusuf ijodiga murojaat etildi. Koʻngillarga birdek yoquvchi sheʼrlari ifodali oʻqildi.

The creator of words that live in hearts as melodies...
There are art, examples of creativity, songs close to the heart, behind which there is the work of some kind of talent. People's poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf was one of such talents. If he had lived, the late poet Muhammad Yusuf would have turned 70 today.
The next issue of the "Poetry Podium" competition, which is traditionally held by the faculty of Uzbek philology at Urgench State University, is dedicated to the 70th anniversary of the birth of our beloved poet Muhammad Yusuf.
Rector of the university B.Abdullayev opened the event, which was organized with the participation of the management of Urgench State University, professors and teachers of the Faculty of Uzbek Philology, and students, and expressed his thoughts about the personality of the poet and his creative skills.
The competition was held on the poetry of the national poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf for students of the Uzbek language, and on the works of the Russian poetess Marina Ivanova Svetayeva for the students of the Russian language. 11 students of the faculty competed against each other on the basis of 2 conditions. In the artistic part, the performances of students of the 221st group of the field of practical philology were presented.
During the competition, poet Muhammad Yusuf's work was addressed in each of the artistic performances. Poems that were equally pleasing to the hearts were read expressively.