Dilga yaqin san’at, ijod namunasi, kuy-qo‘shiqlar borki, uning ortida el suygan qaysidir iste’dod mehnati bor. O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf ana shunday iste’dodlardan biri edi. Agar hayot boʻlganida el suygan shoir Muhammad Yusuf bugun 70 yoshni qarshilagan boʻlar edi.
Urganch davlat universitetida O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "She'riyat shohsupasi" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni aynan sevimli shoirimiz Muhammad Yusuf tavalludining 70 yilligiga bagʻishlandi.
Urganch davlat universitet rahbariyati, O'zbek filologiyasi fakulteti professor-o'qituvchilari va talaba-yoshlari ishtirokida tashkil etilgan tadbirni universitet rektori B.Abdullayev ochib berib, shoir shaxsi va uning ijodiy mahorat borasida fikrlarini bildirdi.
Tanlov O'zbek tili ta'lim yo'nalishi talabalari uchun O'zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf she'riyati, Rus tili ta'lim yo'nalishi talabalari uchun esa rus shoirasi Marina Ivanova Svetayeva ijodi yuzasidan oʻtkazilib, unda fakultetning 11 nafar talabasi 2 shart asosida o'zaro bellashdilar. Badiiy qismda Amaliy filologiya ta'lim yo'nalishi 221-guruh talabalarining chiqishlari namoyish etildi.
Tanlov davomida badiiy chiqishlarning har birida shoir Muhammad Yusuf ijodiga murojaat etildi. Koʻngillarga birdek yoquvchi sheʼrlari ifodali oʻqildi.

Создатель слов, которые живут в сердцах как мелодии...
Есть искусство, примеры творчества, близкие сердцу песни, за которыми стоит труд какого-то таланта. Одним из таких талантов был народный поэт Узбекистана Мухаммад Юсуф. Если бы он жил, покойному поэту Мухаммаду Юсуфу сегодня исполнилось бы 70 лет.
Очередной выпуск конкурса «Поэтический подиум», который традиционно проводит факультет узбекской филологии Ургенчского государственного университета, посвящен 70-летию со дня рождения нашего любимого поэта Мухаммада Юсуфа.
Ректор университета Б.Абдуллаев открыл мероприятие, организованное при участии руководства Ургенчского государственного университета, профессоров-преподавателей факультета узбекской филологии, студентов, и выразил свои мысли о личности поэта и его творческие способности.
Конкурс проводился на стихи народного поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа для студентов, направления узбекского языка и на произведения русской поэтессы Марины Ивановой Светаевой для студентов, направления русского языка. В них соревновались 11 студентов факультета в двух условиях. В художественной части были представлены выступления студентов 221-й группы направления практической филологии.
В ходе конкурса в каждом из художественных номеров было обращено внимание к творчеству поэта Мухаммада Юсуфа. Стихи, одинаково приятные сердцу, читались выразительно.